btbilgi

İnternet tarayıcısı Opera, büyük ihtimalle kullanıcılarının kişisel gizliliğini en çok düşünen tarayıcı markası. PC ve mobil platformlarda VPN servisi veren Opera, geçen sene akıllı telefonlarda geri bir adım atmıştı. VPN servisini aynı bir uygulama olarak Android ve iOS işletim sistemlerinde sunmaya 2018 Nisan ayında son verilmişti. PC üzerindeki tarayıcıda bulunan servis ise devam etmekteydi. Şimdi bir açıklama yapan Opera, Android üzerindeki tarayıcı uygulamasına entegre VPN servisini ekleyeceğini söylüyor.

Entegre VPN sayesinde web siteleri, internet sağlayıcılar ve meraklı başka kurumlar hangi web sitelerine girdiğinizi takip edemiyorlar. Opera’nın kendisi de kullanıcıların hangi sitelere girdiğinin kaydının asla tutulmayacağı konusunda garanti veriyor. Ayrıca tek başına kullanılan başka servislerden farklı olarak veri limiti de getirilmeyecek. Bu servis şu anda Opera’nın Android web tarayıcı uygulamasının Beta sürümünde test edilmekte. Servisin iOS platformuna ne zaman geleceği konusunda ise henüz bir bilgi verilmemiş.

Kullanıcılar Android tarayıcısındaki ayarlar (settings) bölümüne girip entegre VPN özelliğini aktive edebilecekler. Ayarlar arasında servisi sadece özel sayfalar için açıp kapatma, sanal lokasyon seçimini değiştirme veya arama hizmetleri için VPN’i kullanmama gibi gelişmiş seçenekler sunuluyor olacak. Sanal lokasyon değiştirme ellenmediği sürece ‘optimal’ ayarında kalıyor ve tarayıcı bulunduğu yere göre en uygun lokasyon seçimini kullanıcı için otomatik yapıyor.

Opera tarayıcısının VPN eklenmiş güncel Android uygulaması kademeli şekilde çeşitli ülkelerdeki kullanıcılara sunulacak. Opera VPN servisinin kullanımı konusunda bir de uyarıda bulunuyor: VPN aktive edip web trafiğinizi üzerinden geçirdiğiniz zaman, sayfa yüklenme hızında düşüş farkedilebilirmiş. Bu da cihazınıza gelecek ve cihazdan yollanacak verilerin Opera’nın VPN sunucularından geçiyor olmasından  kaynaklanacak normal bir durum.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.