btbilgi

Otizm tüm dünyada görülen ciddi bir rahatsızlık. Tıbbi olarak ‘Autism Spectrum Disorder’ (ASD), yani Otizm Spektrum Bozukluğu olarak bilinen rahatsızlık, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bir bozukluk. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2017’deki konuyla ilgili raporunda küresel olarak her 160 çocuktan birinde görüldüğü açıklanmakta. Çoğu vakada ilk beş yaş içinde belirtiler gözlemlenmekte. Bu rahatsızlık için birçok sebep öne sürülüyor ama son zamanlardaki araştırmalar dikkat çekici.

Büyük şehirlerde ve ülkelerde hala bolca oluşan hava kirliliğinin, otizm oluşumuna ve gelişimine katkıda bulunduğuna inanılmakta. Bu konuda bazı araştırma raporları ön plana çıkıyor. Birincisi Pure Earth organizasyonunun hazırladığı ‘Pollution Knows No Borders’ (Kirlilik Sınır Tanımaz) başlıklı çalışma. Bu araştırmada hava, su ve toprak kirliliğinin özellikle çocuklara olan etkileri incelenmiş. Bunlara karışan kömür, cıva ve benzer ağır metal partikülleri gıda maddeleri aracılığı ile soframıza geliyor. Bu partiküllerin çocuklarda son birkaç on yılda diyabet, lösemi, otizm ve doğuştan başladığı gözlemlenen hastalıkları tetiklediğine inanılmakta.

Bir diğer araştırma ise Avusturalya’nın Monash Üniversitesi’nden gelmekte. Buradan bir ekip 1-3 yaş arasındaki binden fazla Çinli çocuğun sağlık seviyelerinin ölçüldüğü bir çalışma gerçekleştirmiş. Endüstriyel bölgelerde yaşayan, hava kirliliği ve zararlı emisyonlara aşırı şekilde maruz kalan çocuklarda otizm oluşma ihtimalinin yüzde 78 oranında arttığnı saptamışlar. Kirliliğin yetişkinleri de etkilediği ama çocuklarda yıkıcı ve kalıcı zarar yol açmakta olduğuna dair bulgular mevcut deniliyor.

Üçüncü bir araştırma ise Harvard Üniversitesi’nden. Hava kirliliği ve otiz arasındaki bağlantıların ele alındığı bu raporda, sırf geçtiğimiz 10 yıldaki çalışmalar ve testler analiz edilmiş. Sonuçta hava kirliliğinin belli seviyelerin üzerinde olduğu bölgelerde doğan bebeklerde, diğerlerine göre otizm meydana çıkma ihtimalinin çok daha yüksek olduğu saptanmış. Bu kadar çok kanıttan sonra, tüm araştırma raporları devletlerin ve kirliliğe yol açan şirketlerin acilen etkili önlemler alma yoluna gitmesinde hemfikir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.