btbilgi

Twitter yönetimi yatırımcılarına şirketin gelişimi ile ilgili bilgi verirken, yıllar boyunca hep aylık aktif kullanıcı rakamlarını öne çıkartmıştı. Günlük aktif kullanıcı rakamları hiç öne çıkartılmamıştı, dolayısı ile kimse bu konuda bilgi sahibi değildi. Bu durum şirketin yıllık gelişme ve durum raporlarının daha dar vizyonlu olmasına sebep olmaktaydı. Fakat firma yönetimi birden fikir değiştirmiş ve günlük aktif kullanıcı rakamlarını yayımlamış.

Twitter bu hafta yayımladığı yatırımcılara yönelik 2018 Dördüncü Çeyrek Finans Raporu’nda günlük aktif kullanıcı rakamların vermiş durumda. Buna göre popüler sosyal medya platformunun günlük 126 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta. Bu rakam platformun sıkça karşlaştırıldığı rakiplerinden olan Snapchat’den 60 milyon daha düşük görünüyor. Snapchat’in 2018’in son çeyreğindeki günlük aktif kullanıcı miktarı ise 186 milyon kişi. Facebook ise tahmin edileceği gibi bambaşka bir kategoride, günlük aktif kullanıcıları 1 milyar 520 milyon.

Bu rakam analistlere Twitter’ın toplam kullanıcı tabanının yaklaşık yüzde 39’unun, her gün plaformu aktif şekilde kullandığını göstermekte. Ayrıca her ne kadar 2013’den beri açıklanmakta olan aylık aktif kullanıcı rakamlarında düşüş olsa bile, günlük aktif kullanıcıların yükseliyor olması platformun büyümesi anlamına da geliyor. Twitter bir süre sonra çeyrek yıl analizlerinde aylık aktif kullanıcı rakamlarını baz almayı bırakacağını da açıklamış.

Twitter’ın büyümesi demek, bununla birlikte tek kazanç kapısı olan reklam gelirlerinin de büyümesi anlamına geliyor. Firma aktif kullanıcıları sayarken, Snapchat ve benzerlerinden farklı bir yöntem takip ediyor. Sadece uygulamayı açıp, bir mesaj atıp kapatan kişiler kabul edilmiyor. Uygulamayı, daha dolayısı ile servisi her gün belli bir süre boyunca kullanıp, reklamları görebilen kişileri sayıyor. Yani reklamlar aracılığı ile potansiyel müşteriye dönüşebilecek bir kitle istatistik olarak alınmakta. Bu anlamda da günlük aktif kullanıcı sayısının artması, platformu kullanan kişilere ortalamada daha fazla reklam gösterilebildiği manasına geliyor. Twitter yatırımcıları bu durumdan epey memnundur herhalde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.