btbilgi

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verdiği bilgiye göre her sene dünya çapında 1 milyondan fazla çocuk zatürre ve benzeri solunum yolları hastalıklarından ölüyor. Bu rakam sıtma ve AIDS yüzünden ölenlerden daha fazla. Eğer tüm çocuklar doğru ve gelişmiş medikal yöntemlerle kontrol ve tedavi edilebilseydi, bunun gibi ölümler büyük ölçüde azaltılabilirdi. Her sene tıp alanında yenilikler görüyoruz ama akıllı steteskop gibi pratik çözümlerin kısa sürede yaygınlaşmasına ihtiyaç var.

Verilen bilgiler arasında gelimekte olan ülkelerdeki çocukların yüzde 95’inin röntgen muayenesi imkanına asla erişemediği de var. Bu ve benzeri yöntemler zatürre teşhisinin konulmasında büyük yardımcı olmakta. O yüzden de Johns Hopkins Üniversitesi’nde geliştirilmiş akıllı steteskop önemli rol oynayabilir. Normalde steteskoplar ucuz ve kolay kullanılır cihazlar. Ayrıca solunum yolları rahatsızlıklarının büyük bölümünün ilk aşamada saptanması için de kullanışlılar. Fakat eğer kullanan doktor çevresel sesler yüzünden hastanın sorununu yakalayamaz veya doğru teşhis edemezse ne olacak?

İşte bu türden vakaları azaltmak için akıllı steteskop cihazı işin için yapay zeka teknolojisini sokuyor. Bu cihaz bir yandan üstün ses algılayıcı sensörleri ile hassas kayıt yaparken, bir yandan da dıştan gelen sesleri engelleyici bir mekanizmaya sahip. Yapılan hassas kayıt bir yapay zeka destekli uygulama tarafından analiz ediliyor ve hastanın göğsünden gelen zatürre izi olacak sesleri tanımlamaya çalışıyor.

Araştırmacıların denemeleri sonucunda akıllı steteskop zatürre hastası kişiler ve sağlıklı kişiler arasındaki farkı saptamada yüzde 87 oranında başarılı olabilmiş. Bu oranın insan kulağı ile kontrol dahil birçok başka erken teşhis yönteminden daha başarılı olduğu aktarılmakta. Araştırma ekibi cihazı Peru, Bangladeş, Malawi ve ABD’nin çeşitli yerlerinde alan testlerine tabi tutmakta. Cihaz seri üretime girdiğinde, 500 dolar ve daha yüksek etikete sahip benzer elektronik steteskoplardan ucuza satılması beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.