btbilgi

Paylaşımlı araç ve özel taksi servisleri çeşitli ülkelerde birbirleri ile kıyasıya yarışmakta. Herkes çok büyük potansiyeli olan bu pazardan pay kapma peşinde. Müşteriyi en çok memnun eden oyunu kazanacak. Uber, Careem, Bla Bla Car ve Didi gibi büyük rakiplerin olduğu bir pazarda, Lyft şimdi yeni bir fikir test ediyor. ABD’nin Seattle kentinde yaşayan Lyft müşterileri, artık akıllı telefon uygulamaları üzerinden Yeşil Mod (Green Mode) ile bir elektrikli araç çağırabiliyorlar.

Lyft benzerleri içinde bu özelliği sunnan ilk şirket oldu. Zamanla servisi ABD’nin diğer şehirlerine de yayacağı belirtilmekte. Fakat önemli bir bilgi verilmemekte, o da şirketin araç paylaşım filosunda kaç adet elektrikli araba bulunduğu. Yeşil Mod özelliğinin yayılması için şirket 2019 içinde filoya binlerce yeni elektrikli araç ekleyeceğini duyurmuş. Yeşil Mod ile çağırılan araçların hepsi tam elektrikli değil, hibrit araçlar da size hizmet etmeye kapınıza gelebiliyor.

Lyft müşterileri Yeşil Mod ile elektrikli araba çağırabilecekFirma COO’su Jon McNeill Fast Company’ye yaptığı açıklamada Seattle çapında, bünyelerinde müşterilere yetişecek yeterli miktarda elektrikli araba olduğunu söylüyor. Bu hareket, çevre konularında giderek daha bilinçli hale gelmekte olan müşterilere yönelik hazırlanmış. Yapılan araştırmalarda bazı potansiyel müşterilerin paylaşımlı araç servislerini başarılı buldukları ama elektrikli/hibrit araba kullanılmasına ağırlık vermedikleri için kullanmayı tercih etmedikleri ortaya çıkartılmış.

Lyft’in Yeşil Mod servisinin müşteri memnuniyetine yaraması dışında avantajları da var. Bunların arasında şehirlerdeki araç trafiği kaynaklı hava kirliliğinin azaltılması, servis yelpazesinde çalışan şoförlerin sağlık kalitesinin yükseltilmesi ve şoförlerin benzine harcama yapmaması yüzünden kazançlarının artması gösterilebilir.

Firmanın bu alanda bir diğer yeniliği ise ‘Express Drive’ programı. Bu programda kullanıcılar elektrikli araç kiralayıp, istedikleri süre boyunca Lyft şoförlüğü yapabiliyorlar. Servise dahil oldukları sürece, şoförlerin elektrikli araç şarj masraflarını Lyft kendisi karşılıyor olacak. Araçların şarjı sırasında kullanılan tüm elektrik de yenilenebilir kaynaklar sunan dağıtıcılardan alınacak. Bu da şehirlerde Yeşil Mod ile sundukları araçları pratik şekilde artıracak bir yöntem.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.