btbilgi

Teknoloji gelişip internet ortamı büyüdükçe, çiftler birbirinden daha az şey saklayabilir hale geliyor. Bu durumda güven sorunlarını aşmak için en çok başvurulan yöntemlerden biri de sosyal medya hesap paylaşımı. Birbirlerinden saklayacakları bir şey olmadığını düşünen eşler ve partnerler, bu şekilde birbirilerini rahatlatmaya çalışabilmekte. Fakat ne yazık ki sosyal medya, e-posta ve online bankacılık gibi pek çok kişisel hesaba erişim hakkı vermek, uzun vadede korkunç sonuçlara yol açabilir.

Güvenlik firması Bitdefender’ın bu konudaki raporunda bir araşıtma sonuçlarına yer verilmiş. Buna göre evli ya da bekar çiftlerin yüzde 67’si partnerleriyle şifrelerini paylaşıyor. Fakat hesap paylaşımı her zaman çiftleri mutlu etmeyebilir. 18 ile 31 yaş arasındaki internet kullanıcılarının yüzde 41’i sevgilileriyle şifrelerini paylaşmaktan pişman olduğunu belirtmiş. Yüzde 30’u ise partnerlerinin kendilerinden habersiz bir şekilde sosyal medya hesaplarını kullandığını fark ettiklerini aktarmakta.

İlişkileri henüz çok yeni olan çiftlerin yüzde 36’sı şifre paylaşımının önemli olduğunu ve onları mutlu ettiğini ifade ediyor. Uzun yıllardır birlikte olan çiftlerin ise sadece yüzde 9’u bu fikre katılıyor. Sorunlu bir ayrılık yaşayan çiftler e-postalarında casusluk yapılması, sosyal medya mesajlaşmalarının okunması, faturalarının takip edilmesi gibi pek çok problemle karşılaştığını belirtmiş. Araştırma sonuçları ayrılan çiftlerin yüzde 65’inin şifrelerini değiştirmeye ihtiyaç duyduğunu ortaya koymakta.

Hesap paylaşımı konusunda çiftler arasında sabit bir çizgi çekilmemesi, kullanıcıların birbirini gözetlemesinden daha büyük sorunlar da yaratabiliyor. Raporda eş veya partnerle hesap paylaşımının kendisi sorun yaratmasa bile, çiftlerden birinin siber güvenlik önlemlerine dikkat etmemesinin sonuçları da hatırlatılmakta. Partnerin sosyal medya, banka hesap ve benzeri bilgilerine sahip kişi eğer kendi bilgileri ile birlikte partnerinin bilgilerini de siber dolandırıcılara kaptırırsa, oluşacak toplam zarar iki katına çıkabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.