btbilgi

Otomobil konsept tasarımı denilince, genellikle bir masada oturan bir kişinin aracı iki boyutlu olarak çizmesi akla gelir. Fakat otomotiv mühendisliği teknoloji sayesinde geleneksel yöntemlerin ötesine geçiyor. Buna örnek olarak Ford’un kullandığı Gravity Sketch sistemi verilebilir. Firma tasarımcılarının sanal gerçeklik gözlükleri takıp, üç boyutlu çizim yapmaya başlamasını istiyor.

Otomobil tasarımında sanal gerçeklik tekniklerini kullanmak yeni bir şey değil. Ford ise tasarımcıların üç boyutlu olarak çizmelerini sağlayan Gravity Sketch sistemini ilk kullanan otomotiv markası olduğunu söylemekte. Bu sistemde kontrol cihazları bir kalem gibi kullanılabiliyor. Kullanıcının gerçek zamanlı taranan el hareketleri üç boyutlu ortamda çizgilere ve komutlara dönüşüyor. Ford bu sayede tasarımcıların bir odanın ortasında durarak, etraflarına komple bir araba çizebildiğini aktarmakta.

Sanal gerçeklik sayesinde tasarımcılar arabayı çizerken 360 derece döndürebilmekte. Ayrıca üç boyutlu model istenen büyüklükte ölçeklenebilmekte, istenildiği gibi pozisyon verilebilmekte. Böylece tasarımcılar sürücünün yerleşimini göz önünde bulundurabiliyor. Ayrıca yolcuların konforunu iyileştirmek için daha insan odaklı değişiklikler yapmak da mümkün.

Gravity Sketch gibi sanal gerçeklik sistemleri tasarımda verimlilik de getirmekte. Geleneksel otomobil tasarımda konseptler önce kağıda iki boyutlu çiziliyor. Ardından bunlar taranıp, bilgisayarda üç boyutlu modellere dönüştürülüyor. Bu işlem markanın istediği şeyleri düzeltmek ve değştirmek söz konusu olunca haftalar sürebilmekte. Buna karşılık tasarımların direk üç boyutlu şekilde eskizlenmesi tasarım sürecinde zaman kazandırabilir deniliyor. Ek olarak farklı fiziksel lokasyonlardaki tasarım stüdyolarında çalışan kişiler, projeler üzerinde gerçek zamanlı olarak işbirliği de yapabilir.

Ford halen birçok iç ve dış araç tasarımcısının, dünyanın farklı yerlerindeki beş tasarım stüdyosunda Gravity Sketch ile çalıştığını aktarmakta. Bu yeni sistemin gelecekteki Ford araçlarının tasarımını, daha da ötesinde otomotiv mühendisliğini nasıl etkilediğini ise hep beraber göreceğiz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.