btbilgi

International Data Corporation (IDC) analistleri, her sene olduğu gibi ‘IDC Directions’ raporunu yayımladı. Bunun bir alt raporu olan ‘2019 IDC Türkiye Öngörüleri’ de açıklandı. 7 Şubat’ta Microsoft Türkiye ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte tanıtılan rapor, ülkenin BT pazarı hakkında önemli bilgiler veriyor. Rapora göre 2019 yılı içinde Türkiye’de kurumların gerçekleştireceği bilişim ve iletişim teknolojisi harcamaları 17,1 milyar doları büyüklüğüne ulaşabilir.

Raporda ekonomideki bazı belirsizliklere rağmen, dijitalleşmenin tüm kurumlarda önemli yatırımlarla sürmekte olduğuna dikkat çekilmekte. Telekomünikasyon, finans, kamu, üretim ve perakende en çok BT harcaması yapan sektörler olarak öne çıkarken, özellikle telekom operatörleri dijital servis sağlayıcı olma yönünde kayda değer yatırımlar gerçekleştiriyor. Finans sektörü ise yatırımlarını bir yandan regülasyon uyumunu sağlama çerçevesinde şekillendirmekte. Firmalar bir yandan da blokzinciri, Open API gibi yeni teknolojilerle müşteri deneyimini iyileştirmeye ve operasyonel verimliliğe odaklanıyor.

IDC 2019 yılında, Türkiye telekom servisleri haricinde kalan BT pazarı büyüklüğünü 8,3 milyar dolar seviyesinde tahmin etmiş. Donanım ağırlıklı yerel pazarımızda BT hizmetleri ve yazılım alt kırılımları, raporda öngörülen tahmini yüzde 3,8’lik yıllık büyüme oranlarıyla en hızlı büyüyen alanlar olacaklar.

IDC analistlerine göre 2019 ve ötesi için beş kapsayıcı eğilim Türkiye’nin BT pazarını şekillendirme potansiyeline sahip:

  • Yenilikçilik (inovasyon) ve işletmeye sağlanan değer Türkiye’deki CIO’ların en kritik önceliği haline gelerek gelecekteki BT yatırımları üzerinde etkili olacak.
  • Şirketler daha yenilikçi ve çevik olmak adına teknoloji girişimleri ile çok daha fazla etkileşime girecek.
  • Robotik süreç otomasyonu şirketlerin işgücü maliyetini düşürmek ve operasyonel verimliliğini artırmak için en önemli çözümlerden birine dönüşecek.
  • Büyük veri ve analitik alanında artan yatırımlar veri mimarisinin önemini ortaya çıkartacak.
  • Bulut servisleri sağladığı esneklik ile dijital dönüşüm projelerinin en mühim bileşenlerinden biri haline gelecek.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.