btbilgi

Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık firması KPMG, telekom sektörü için gelecek 3 yılı ele alan bir araştırma gerçekleştirdi. ‘Telekomünikasyon CEO Araştırması’ adındaki çalışma, dünyanın önde gelen 82 telekom şirketinin CEO’su ile yapılmış. Katılımcı firmaların üçte ikisinin yıllık kazancının 1 milyar dolar ve üzerinde olduğu bilgisi veriliyor. Araştırma raporu ekonomik gelişmelerin ve yeni teknolojilerin, telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin büyüme beklentilerini olumlu yönde etkilediğine işaret ediyor.

KMPG‘nin araştırmasına katılan telekom sektörü üst düzey yöneticilerin neredeyse tamamı (yüzde 99), şirketleri için yakın gelecekte büyüme konusunda ümitli olduğunu aktarmış. Katılımcıların yüzde 96’sı, gelecek 3 yılda telekomünikasyon sektörünün büyüme göstereceğinden emin. Bu olumlu yaklaşımların büyük kısmının ardında yeni teknolojilerin getirmesi beklenen potansiyel fırsatlar, ürünler ve hizmetler bulunuyor. Teknolojik değişimin lokomotifi olacağı öngörülen alanlar ise yapay zeka, nesnelerin interneti ve 5G. CEO’ların yüzde 44’ü, yapay zeka teknolojisinin gelecek 3 yılda şirketlerinin gelir artışını hızlandıracağını düşünmekte.

Araştırmaya katılan sektör yöneticilerinin yüzde 99’u teknolojik bozulmayı (disruption) tehdit yerine, şirketleri için fırsat olarak görüyor. Katılımcıların yüzde 94’ü ise rakiplerinin yaratacağı teknolojik yıkımı beklemektense, şirketlerinin sektörü yıkacak hamleler yaptığına inanıyor. Şirketler için yıkım ve ardından gelecek dönüşümü uzaktan takip etmektense, yıkımın ve devrimsel değişimlerin lideri olma fırsatı daha önemli.

Rapora bakılırsa telekom yöneticilerinin yüzde 65’i stratejik ittifaklar aracılığıyla, yüzde 41’i birleşme ve satın almalar yoluyla, yüzde 39’u da organik büyüme yoluyla şirketlerini büyütmeyi ve sektördeki paylarını artırmayı planlıyor. Katılımcıların yüzde 57’si, şirketlerinin dijital dönüşüm programı için yaptığı yatırımların getirisinin 12 ay içinde alınmaya başlanacağına inanmakta.

Araştırmaya katılan her 10 CEO’dan 4’ü, şirketlerinin bir siber saldırı veya veri ihlali yaşamasının bir olasılıktan ziyade “an meselesi” olduğu görüşünde. Siber güvenlik endişeleri büyük ölçekli telekomünikasyon şirketlerinde daha ön planda. Araştırmaya katılan CEO’ların yüzde 87’si, siber güvenlik uzmanlarını büyüme için önemli görüyor. Katılımcıların yüzde 70’i, yetenek yatırımı kapsamında personel sayılarının yüzde 5 oranında büyüyeceğini öngörüyor. Bu artışta yeni nesil güvenlik uzmanlarının sıklıkla yer alacağını öngörmek yanlış olmaz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.