btbilgi

Büyük şehirlerde yaşayacak alanlar azaldıkça, daha küçük evlerde yaşamaya alışıyoruz. Daha küçük ev demek, içindeki her şeyin de daha küçüğü ve daha pratiği anlamına geliyor. Hep büyük eşyalar istemeyenler, tek başına yaşayanlar ve çevre konularında duyarlı olanlar farklı ürünlere yönelebiliyor. İşte endüstriyel tasarım firması Frog’un tasarladığı ve Heatworks’ün ürettiği Tetra tam da böyle bir cihaz.

Geçtiğimiz CES 2019 tüketici elektroniği fuarında tanıtılan bulaşık makinesi Tetra, yanından geçen herkesin ilgisini çekmeyi başarmış. Çünkü bu cihaz mutfak tezgahının altı için değil, üstü için tasarlanmış. Genişliği 45 santimetre, yüksekliği 42,5 santimetre ve derinliği ise sadece 35,5 santimetre. İçine koyduğunuz kirli bulaşıkları 10-15 dakika içerisinde yıkıyor. Dahası, cihazı bir boru ile musluğa bağlamak zorunda da değilsiniz.

Tetra bulaşıklarınızı yıkamak için yalnızca bir elektrik bağlantısına, iç haznesine koyacağınız bir miktar suya ve bulaşık deterjanına ihtiyaç duyuyor. İçine koyacağınız bulaşıkların kombinasyonuna göre değiştirilebilen modüler tutma parçaları da bulunmakta. Cihaz içine konulan bulaşık miktarına göre su tüketim miktarını ve ısıyı ayarlayabiliyor.

Normalde tek başınıza yaşıyorsanız, büyük boy bir bulaşık makinesi almazsınız. Fakat araştırmalar elde bulaşık yıkamanın, makinede yıkamaktan 10 kat daha fazla su tükettiğini söylüyor. Tetra da bu ikisi arasında kendine bir yer bulması için planlanmış türden yenilikçi bir ürün.

Küçük evler için küçücük bir bulaşık makinesi: TetraCihaz Heatworks firmasının patentli ‘Ohmic Array’ teknolojisini kullanmakta. Cihaz bu teknoloji ile, geleneksel bulaşık makinelerindeki gibi önce suyu ısıtıp sonra bulaşıklara uygulama yöntemine son vermiş. Onun yerine grafit elektrotlar ile haznedeki su elektrik akımı verilerek hızlandırılıyor. Su molekülleri hızlandıkça birbirlerine çarpıyor ve bu sayede ısınıyorlar. Direk enerji transferi ile su anında sıcak hale geliyor ve istenilen ısıda tutulabiliyor. Bu da Tetra’nın hem elektrik hem de su tüketimi konularında çok tasarruflu olmasını sağlamakta.

Küçük evler için küçücük bir bulaşık makinesi: TetraHeatworks bu yenilikçi bulaşık makinesi için önsiparişleri 2019’un ilk çeyreği bitmeden açacak. CES 2019’da ‘En İyi İnovasyon Ödülü’ ve ‘CES 2018 Editörlerin Seçimi’ ünvanını almayı da başaran Tetra, önsiparişler açıldığında 299 dolara satılacakmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.