btbilgi

Gelenseksel bankacılık ve finansın ötesine geçmeyi hedefleyen fintech şirketleri ve çözümleri, bu sektördeki dijital dönüşümün itici öğesi denilebilir. Teknolojiyi ardına alan ve inovatif yaklaşımlar sunnan bu şirketler, her geçen sene büyüyen bir pazara hitap ediyorlar. Peki 2019 bu sektör için neler getirecek? Entrepreneur dergisinde fintech sektörünün 2019’da karşılaşacağı en önemli şu 5 trend ele alınmış:

Sadece dijital hizmet veren bankalar

Fintech yayıldıkça, müşterilerin bankalardan ve finans kurumlarından beklentileri değişiyor. Geleneksel bankacılık çözümleri, yerini online dünyanın sunduğu rahatlıklara dayanan çözümlere bırakıyor. Bir PwC araştırmasına göre, müşterilerin yüzde 49’u tüm işlemlerini bankaya gitmeden evlerindeki bilgisayarlardan veya ellerindeki mobil cihazlardan halledebiliyor. Tahminlere göre 2017 ve 2022 arasında fiziksel banka şubesine giden müşteri miktarında yüzde 36 düşüş gözlemlenecek. Aynı dönemde mobil bankacılık işlemlerinde ise yüzde 121 artış olacağı öngörülmekte.

Banka işlevlerinin otomatize edilmesi

Nakit para çekmek ve yatırmak için hala fiziksel şubelere ihtiyaç duyuyoruz. Fakat artık neredeyse her banka kredi, sigorta ve ödeme benzeri işlemler için dijital araçlar sunuyor. PwC raporunda Fintech sektöründeki küresel yatırımların 12 milyar doları aştığı aktarılmakta. Tüm bu para finansal görevlerin teknoloji yolu ile otomasyonuna gidiyor. Müşterilerin tercihleri ve davranışları büyük veri analizleri ile takip edilip, en geçerli çözümler oluşturulabiliyor.

Yapay zekalı finans asistanları

Yapay zeka, yakın geleceği radikal şekilde değiştirmesi beklenen en önemli bir kaç teknoloji trendinden biri. Doğal olarak finansal kurumlar ve sistemler de bundan payını alacak. Müşteriler daha şimdiden yapay zeka destekli chatbot ve asistanlarla karşılaşmaya başlıyor. Müşteri deneyimini hızlandırmak ve zenginleştirmek için devreye sokulan bu çözümler, akıllı servisler güçlendikçe daha geniş şekilde yayılacak.

Dijital ödeme ağları

Akıllı telefon ve internet kullanımı bankacılığı tamamen değiştirdi. Bir Gartner raporunda Nesnelerin İnterneti (IoT) pazarının 2020’de 20,8 milyar dolara kadar büyüyeceği öngörülmüş. Fintech çözümleri geliştirenler de ödeme sistemleri ve online bankacılık ortamlarını IoT ile birleştirmenin en ideal yollarını arıyorlar. Mesela akıllı saatler üzerinden ödeme yapma, sanal cüzdanlar ve dijital paraların kullanımı gibi.

Veri güvenliği çözümleri

Fintech ve genel olarak finans sektörünün en büyük dertlerinden biri güvenlik. Para neredeyse siber saldırganlar da orada ve geçtiğimiz yıllarda finans kurumları büyük saldırılara maruz kaldılar. Her sektörden şirket siber güvenlik yatırımlarını artırıyor, uzman desteği alıyor ve yenilikçi güvenlik sistemlerine yatırım yapıyor. Blokzinciri gibi gelişmiş şifreleme teknikleri, biyometrik kimlik onaylama mekanizmaları ve kişisel veri güvenliği her zamankinden fazla ilgi çeken konular.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.