btbilgi

Havacılık sektörü 2003’de uçuşları durdurulan süpersonik Concorde yolcu uçağından beri bu alanda ilerleme kaydedemedi. Fakat hem havacılık devleri hem de yenilikçi küçük firmalar bu hayali tekrar göklere taşımak için uğraşmaya devam ediyor. Süpersonik ticari uçaklarda son gelişme Boeing ve yeni ortağı Aerion’dan geldi. Yeni bir anlaşma ile iki firma Aerion AS2 süpersonik iş jetini beraber geliştirecekler.

Concorde’un manevi devamı sayılabilecek Aerion AS2, ABD’nin Nevada eyaletinde tasarlanıyor. Süpersonik jet 12 yolcu taşıyabilecek ve Mach 1,4 hızında (saatte 1,671 kilometre) uçabilecek. Motorunu ise General Electric’den alıyor, bir turbofan GE Affinity kullanılacak. Uçağın normalde ses hızını geçtiğinde yaratması gereken sonik patlama ise özel tasarımı sayesinde bertaraf edilebilmekte. Eğer her şey planlandığı gibi giderse uçağın denemeleri 2023 gibi yapılacak ve göreve 2025 yılında başlayabilecek.

Boeing NeXt bölümünden sorumlu müdür yardımcısı Steve Nordlund projeyle ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Boeing mobilite alanında dönüşüme liderlik ederek, dünyanın her yerinin her zamankinden daha hızlı şekilde birbirine bağlanmasını sağlamayı hedefliyor. Bu stratejik yatırım, süpersonik uçuş teknolojilerini geliştirme konusundaki kararlılığımızı göstermektedir. Bu ortaklık sayesinde Aerion firmasının süpersonik deneyimi ile Boeing’in küresel endüstriyel ölçekleme potansiyeli ve ticari havacılık gücü birleşecek. Böylece sürdürülebilir süpersonik ticari uçuş için en doğru ekibi biraraya getirmiş olacağız.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.