btbilgi

Microsoft firması Güvenli İnternet Günü’nü desteklemek için 2016 yılından beri gerçekleştirdiği bir araştırma ile, güvenli internet kullanımını konusunda bilinçlendirme yaratmaya çalışıyor. “Dijital Nezaket Araştırması” (Digital Civility Index) adındaki bu çalışma, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 ülkedeki internet kullanıcıları ile yapılmakta. Araştırma 13-17 yaşlarındaki gençler ve 18-74 yaşları arasındaki yetişkinler ile yapılan görüşmelerden alınan sonuçları içermekte.

Dijital Nezaket Araştırması online davranışlar ve etkileşimler hakkında internet kullanıcılarının tutum ve algılarını incelemekte. Raporda kullanıcıların karşılaştıkları risklerin çeşidine ve sıklığına göre puanlama yapılıyor. Geçen yılki raporla karşılaştırılınca Türkiye 2 sıra yükselmiş ve 22 ülke arasında 71 puanla 14’üncü konumda yer almış. Birinci sırada ise 50 puanla İngiltere bulunuyor. Bu sıralamada daha düşük puan alan ülkelerin internet kullanıcıları, genel olarak daha medeni ve daha uygar bulunmakta.

Araştırma sonuçları ise dikkat çekici bilgiler barındırmakta. Rapora göre Türkiye’de Y Kuşağı’ndaki internet kullanıcılarının yüzde 73’ü online tehditlere maruz kalıyor. Online risklerin hedefi olan kişilerin açıklamalarına göre bu tehditler sıklıkla tanıdıklar, arkadaşlar veya aile bireyleri tarafından gerçekleştirilmekte. Online taciz ve hedefleme geçen yıla göre 9 puan artarak yüzde 27 olarak gerçekleşmiş. Ankete katılan kadınların bu tarz tehditlere erkeklerden daha yüksek oranda maruz kaldığı saptanmış durumda.

Türkiye’deki internet kullanıcıları online saldırıları dünya geneline göre daha şiddetli yaşıyor. Dünya genelinde bu oran yüzde 28 iken, Türkiye’de kullanıcıların yüzde 33’ünün şiddet içerikli saldırılara maruz kaldığı belirtilmekte. Online bir saldırı karşısında gençlerin ailelerinden yardım isteme oranı dünya ortalamasında yüzde 42 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 32. Başka bir yetişkinden yardım isteme konusunda da Türkiye yüzde 28 olan dünya ortalamasının gerisinde kalarak, ancak yüzde 20 oranını yakalıyor.

Dijital Nezaket Araştırması, Türkiye’de en istenmeyen online temas türlerini rahatsız edici veya müstehcen içerik almak ile, uygunsuz ve kişisel bilgi toplama girişimlerinde bulunmak olarak saptamış. Bu girişimlerin oranı dünya genelinde yüzde 33 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 41. İnternet kullanıcılarının karşılaştığı tehditlerin yüzde 62’si yabancılardan, yüzde 28’i ise tanıdık çevrelerden geliyor. Dünyada ve Türkiye’de bu tip online risklerle karşılaşanlar yabancılara olan güvenini kaybediyor, daha stresli bir hayat yaşamaya başlıyor, uyku düzenini kaybediyor ve sosyal medya, blog ya da forumlara daha az giriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.