btbilgi

Finans şirketleri 2018 yılında ağ ve bulut güvenliğine yönelik birçok tehdit ile boğuştu durdu. En tipik siber güvenlik tehditleri arasında DDoS saldırıları, sosyal mühendislik, hedefli oltalama saldırıları, fidye yazılımları ve organizasyon içinden gelen dahili öğeler bulunmakta. Artık yeter diyen finans kurumları, milyonlarca müşteriyi etkileyen veri sızıntıları sonrası bütçelerini artırma yoluna gitmekte. Güvenlik firması Bitdefender Antivirüs 118 şirket ile bir araştırma gerçekleştirmiş ve 2019’da finansal kurumların siber güvenlik harcamalarında kesenin ağzını açacağını saptamış.

Araştırma raporunda, Kuzey Amerika Avrupa’daki güvenlik uzmanlarının operasyonlarını verimli şekilde gerçeğe çevirememe sebepleri ele alınmış. Buna göre uzman, bütçe, araç ve bilinç eksikliği finans şirketlerinin siber savunmasını baltalayan temel engeller olarak saptanmış durumda. Katılanların neredeyse yarısı 2018’de en az 1 veri sızıntısına uğradığını belirtmekte. Yüzde 60’ı ise altyapılarında şüpheli davranışlar gördüğünü itiraf ediyor.

Raporda finans şirketlerinin yüzde 36’sının 2018’de altyapılarına yönelik bir güvenlik vakası yaşadığını ya da sistemlerinde yetkisiz erişim tespit ettikleri aktarılmış. 2017’ye göre bu oranın yüzde 12 arttığı saptanmış. Giderek yükselen siber tehditler karşısında, pek çok kurumun güvenlik bütçelerini 2019’da artırma kararı aldığı belirtilmekte.

Bu şirketler arasında yıllık siber güvenlik harcamalarını 1 milyar dolara çıkartan Equifax gibi şirketler de bulunuyor. Dünyanın en büyük kredi derecelendirme şirketlerinden olan Equifax, 2017 yılında ABD ve İngiltere’deki milyonlarca müşterisinin kişisel verilerini çaldırmıştı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.