btbilgi

Yenilenebilir enerji pazarı her sene büyümekte ve kendisi ile beraber enerji depolama pazarını da büyütmekte. İki ana yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş ve rüzgarda depolama zorunlu durumda. Bu kaynakların yıl boyu performanslarında değişim olaibliyor. Eğer santraller bir depolama çözümü ile birleştirilmezse dönem dönem üretilen fazla elektrik boşa gitmiş olabiliyor. Depolama şebeke çapında da olabilir, ev çapında da.

İşte bu yükselen pazarı analiz eden ‘Bloomberg New Energy Finance’ (BNEF) yayını iddialı bir öngörü ortaya koymuş durumda. 2040 yılında enerji depolama pazarının 942 GW kapasitesine erişeceği tahmin edilmekte. Bu kapasiteye erişmek için toplamda 620 milyar dolar harcanacağı da saptanmış. Bu hızlı büyümenin en büyük lokomotifi ise maliyetleri düşmekte olan batarya üretimi olacak. BNEF’in verilerine bakılırsa, 2030 yılına kadar lityum-iyon batarya bazlı depolama sistemlerinin maliyetleri yüzde 52 kadar azalma gösterebilir.

BNEF enerji depolama pazarı öngörüsü: 2040 yılında 942 GWhRaporda enerji depolama sektörü açısından iki önemli odak gösterilmekte. Birincisi devasa batarya üretim tesislerine yatırım yapmakta olan Çin. Diğeri ise ABD eyaleti olan Kaliforniya. Bu eyalet 2045 yılına kadar tüm ürettiği enerjinin yenilenebilire dönmesini hedefliyor. Bu hedef de beraberinde ciddi bir depolama yatırımı getirecek. Bu ikisi dışında Hawaii de 2045 yılı için benzer hedefe sahip ABD eyaletlerinden.

BNEF raporunda dikkat çeken bazı başka tahminler de şöyle:

  • 2020 yılında toplam enerji depolama kurulumları 50 GW/s kapasitesini geçecek.
  • 2040 yılında depolama kapasitesi, dünyanın toplam enerji üretim kapasitesinin yüzde 7’sini karşılayabilecek.
  • Asya-Pasifik bölgesi 2040 yılında toplam enerji depolama kurulumlarının yüzde 45’ini barındaracak.
  • 2040 yılında Avrupa, Orta Doğu ve Afrika tüm depolama kapasitesinin yüzde 29’una ev sahipliği yapacak.
  • 2030’lara kadar ana depolama kurulumları devlet ve hükümet (şebeke) çapında gerçekleşecek. 2030’ların ortalarından itibaren bireysel, evsel ve şirketsel depolama kurulumları şebeke çapındaki kurulumları geçmeye başlayacak.
  • Depolama paarında lider ülkelerin sırayla Çin, ABD, Hindistan, Japonya, Almanya, Fransa, Avusturalya, Güney Kore ve İngiltere olacağı öngörülmekte. Halen bu alandaki lider ülke Güney Kore olarak saptanmış.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.