btbilgi

Antivirüs kuruluşu Eset kamuoyunun siber suç, siber güvenlik ve veri gizliliğine ilişkin tutum ve deneyimini incelemek üzere bir araştırma gerçekleştirmiş. “Cybersecurity Barometer: Cybercrime’s impact on privacy and security” (Siber Güvenlik Barometresi: Siber suçun güvenlik üzerindeki etkisi) başlıklı çalışma, ABD’den 2 bin 500’den fazla tüketicinin katılımı ile gerçekleştirilmiş. Sonuç online alışveriş pazarı için kötü haberler içermekte.

Araştırma raporuna bakılırsa, ABD kökenli kullanıcıların yüzde 70’i online bankacılık işlemlerinde veya alışveriş yaparken web sitelerine sağlanan kişisel verilerin kötüye kullanılmasından endişe duyuyor. Bununla birlikte toplumun büyük çoğunluğu artık siber suçları, ülkeleri için gittikçe büyüyen bir tehdit olarak görmekte. Katılımcıların yaklaşık yüzde 91’i siber suçun, uyuşturucu kaçakçılığı veya kara para aklamaktan daha önemli bir sorun olduğunu düşündüklerini ifade etmiş durumda.

Verilen bilgiye göre araştırmadan çıkan en dikkat çekici sonuç, katılımcıların siber suçlar tarafından oluşturulan tehlikelere karşı duydukları derinlemesine endişe. Ek olarak, tüketiciler yakın zamanda bu durumun düzeleceğine dair olumsuz yaklaşımlar sergiliyor. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 87’si, siber suç kurbanı olma risklerinin artmasını beklediklerini belirtti. Ankete katılanların yüzde 19’u online alışveriş, yüzde 20’si ise online bankacılık işlemlerini güvenlik ve gizlilik endişeleri nedeniyle yapmamayı tercih ettiklerini bildirmiş.

Raporda ayrıca siber suçla ilgili kaygılar ve bu tür suçlarla karşılaşma oranı arasındaki ilişki de belgeleniyor. Yetişkin Amerikalıların yaklaşık yüzde 70’i, kişisel bilgilerini isteyen sahte e-postalar veya telefon görüşmeleri aldıklarını bildirmiş. Katılımcıların yüzde 86’sı ise kimlik hırsızlığı kurbanı olabileceğinden endişe duyduğunu söylemekte. Fakat gerçekten de kimlik hırsızlığı yaşadığını bildiren katılımcıların yüzdesi bu sayının yarısından daha az. Kimlik hırsızlığı kurbanı olanların oranı yüzde 30 olarak saptanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.