btbilgi

Jim Belosic eski arabalara aşık biri. ABD kökenli araba meraklısı ve hot rod araçları üreten ekibi, çok ilginç bir projeye imza atmış durumdalar. 1981 yapımı bir Honda Accord’u almışlar, içine Tesla ve Volt parçaları koyup elektrikliye çevirmişler. Fakat orada da durmamış, aracı mini bir canavar kamyon tadı verecek şekilde modifiye edip adını da Teslonda koymuşlar.

Belosic bu projeye 1981 Honda Accord’u bulduğunda karar vermiş. Normalde gayet klasik bir aile arabası olan bu eski sedan, ABD’de zamanında çok satmış bir araba. Ama ne yazık ki ilgi çekici pek özelliği de bulunmuyor. Dolayısı ile kimse böyle eski bir arabayı alıp günümüze taşımaya çalışmamış. Belosic ve ekibi ise aracın gayet standart seviyedeki benzinli motorunu ve yürüyen aksamını sökmüş. Arka aksamı tamamen yenileyip bir Tesla Model S aksamı yerleştirmiş.

Teslonda aracın yürüyen aksamı ve elektrikli motoru, yaklaşık 2 ton ağırlığında bir Tesla Model S’den sökülmüş. Eski Honda Accord’un temizlenmiş ve gereksiz tüm parçaları sökülmüş modifiye ağırlığı ise 1 ton bile değil. Böyle bir araç üretmek, 0’dan saatte 100 kilometre hıza 2,48 saniyede çıkabilmek anlamına geliyor. Karşılaştırmak gerekirse, 132 bin dolarlık bir Tesla Mode S Performance araba alıp, ‘Ludicrous Mode’unu çalıştırınca bile 0-100 performansı 2,5 saniye oluyor. Çeyrek mili ise 10,5 saniyede kat edebiliyor.

Belosic bu sonucun arabanın düz modifikasyonu sonucunda elde edildiği bilgisini vermekte. Yani daha aracın motor ve yürüyen aksamı optimize edilip ince ayar bile yapılmış değil. Ekip şu anda buna çalışmakta.

Araçla ilgili ilginç bir bilgi daha: Teslonda için tercih edilen batarya paketi Tesla Model S’den alınmamış. Ekip eski bir Chevy Volt elektrikli araba batarya paketini seçmiş. Bunun sebebi olarak da, Tesla’nın batarya paketinin büyük ve çok fazla minik birimden oluşmasını gösteriyorlar. Buna karşılık Volt’un bataryası daha küçük ve daha hafif denilmekte. Bu da hem aracın ağırlığını azaltmaya, hem de ihtiyaç olan enerjiyi kolayca sağlamaya yaramış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.