btbilgi

Akıllı telefon uygulamaları indirmek için en güvenli yer Google ve Apple’ın kendi uygulama mağazlaarı. Buna rağmen arada iki firmanın kontrollerinde gözden kaçıp, kullancıları aldatmaya çalışan örnekler de çıkmıyor değil. En son duyurulan vakada, güvenlik firması Trend Micro’nun Google’ın Play Store mağazasında 29 tane zararlı içeriğe sahip uygulama keşfettiği açıklanmış. Bu uygulamalar ilk bakışta birer güzellik ve kozmetik uygulaması gibi görünüyor.

Bu uygulamaların çoğu mobil cihaza kurulduğunda şüphe çekmiyor. Bazıları kamera efektleri sunan yazılımlar, bazılar da kozmetik ve güzellik ipuçları veriyor gibi gözüküyor. Ama inceleme sonucunda çeşitli zararlı işlevler içerdikleri keşfedilmiş. Bazıları kullanıcıların cihazlarında uygunsuz içerikli reklamlar göstermekte. Bazılarında kullanıcılar butonlara tıkladığında, onları zararlı içerik yüklemeye çalışan web sitelerine yönlendiriyor.

“AndroidOS_BadCamera.HRX” kategorisi ile tanımlanan bu mobil uygulamaların bir tanesi kurulup açıldığı anda telefona ikinci bir yazılımı kuruyor. “com.beauty.camera.project.cloud” olarak tanımlanan bu program kendisini uygulama kurulum listesinden gizliyor ve silinmeyi imkansız hale getiriyor. Kullanıcı uygulamayı açıp bir fotoğraf çekip, buna bir filtre eklemek istediğinde fotoğrafı şüpheli bir sunucuya yüklenmekte. Ardından kullanıcıya bir hata mesajı geliyor, güncelleme kurması isteniyor ve bunun da için de ek ödeme isteniyor.

Bu bilgiler Google’a aktarıldıktan kısa süre sonra firma casus ve zararlı uygulamaları Play Store’dan silmiş. Fakat benzerlerinin ortaya çıkması ve gözden kaçarak masum kurbanları hedeflemesi an meselesi. Uzmanlar bu türden sahte uygulamaları yanlışlıkla indirmemek için kullanıcılara bazı önerilerde bulunuyorlar.

Özellikle de uygulamalar için yapılan yorumların okunması ve puanlara bakılması tavsiye ediliyor. Yorumlarda başına kötü şeyler gelmiş kullanıcılar 1 puan veriyor ve bunları yorumlarda yazabiliyorlar. Fakat zararlı uygulamayı ön plana çıkartmak ve normal gibi göstermek isteyen siber saldırganlar 5 puan verip kısa ve bilgi vermeyen olumlu yorumlar koyabiliyorlar. Tüm kullanıcıların sahte uygulamalar konusunda bilinçli ve tedbirli olmalarında fayda var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.