btbilgi

Gezegenimizin okyanuslarına ve deniz yaşamına yeterince zarar verdiğimiz yetmiyormuş gibi, şimdi yeni bir tehlike daha keşfedildi. Gıda ve plastik atıklarından sonra, tuzlu su arıtma tesislerinin de denizlere zarar verdiği bir araştırma raporu ile ortaya konulmuş durumda.

İnsanlığın temiz su ihtiyacı giderek yükseliyor. İklim değişikliği ve artmakta olan bölgesel ısı seviyeleri insanların içilebilir su gereksinimini artırmakta. Birleşmiş Milletler’in bir raporuna göre dünya üzerindeki dört insandan biri yılın büyük kesiminde su kaynaklarının ihtiyacı karşılamada yetersiz kaldığı bölgelerde yaşamakta. Özellikle hava koşullarının zorlu olduğu Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Pasifik Okyanusu’ndaki küçük adalarda bu ihtiyaç tuzlu su arıtılarak sağlanıyor. Tesislerde üretilen temiz suyun üçte ikisi içme suyu olarak kullanılmakta, kalanı ise ya tarım alanında veya enerji endüstrisinde soğutucu olarak değerlendirilmekte.

‘Science of the Total Environment’ jurnalinde yayımlanan “The state of desalination and brine production: A global outlook” (Tuzlu su arıtma ve tuz eriyiği üretim durumu: Küresel bakış) başlıklı rapora göre, dünya çapında 16 bin’den fazla tuzlu su arıtma tesisi bulunmakta. Günde 95,37 milyon metreküp tuzlu su artılıyor. Arıtma işlemleri sonucunda üretilen her 1 litre temiz su karşılığında, tesislerde yaklaşık 1,5 litre tuz atığı kalıyor. Bu da her gün 141,5 milyon metreküp büyüklüğünde tuz eriyiği demek. Normalde bu oranın bire bir civarında olduğu tahmin ediliyormuş ama son ölçümlere göre yüzde 50 daha fazla olduğu ortaya çıkartılmış.

Tuzlu su artıma tesisleri okyanusları tehdit ediyorTuzlu suyun arıtılmasından sonra kalan aşırı tuz yüklü kalıntıların çoğu zaman direk denizlere, bazen de toprağa boşaltıldığına raporda dikkat çekiliyor. Bu ekstra tuz toprağın verimlilik dengesini bozduğu gibi, okyanusların da normalden daha tuzlu hale gelmesine sebep oluyor. Tuz tek başına da suçlu değil. Çünkü arıtma sonucunda oluşan eriyiğin içinde, süreçte kullanılan bakır ve klor gibi zehirli kimyasallar da yer almakta. Bu eriyikler kıyı denizlerinin ısısını yükseltiyor, sudaki oksijeni azaltıyor ve boşaltıldıkları yerlerde ölü bölgeler oluşmasına sebep oluyorlar.

Tuzlu su arıtmanın şimdiye kadar temiz su ihtiyacı duyan milyonlarca insana yardım ettiği bir gerçek. Fakat artık üretilen temiz sudan daha fazla zararlı atık meydana çıkmakta. Bunun dışında su arıtma tesislerinin işlemler içn büyük miktarda enerji harcadıklarına da işaret edilmekte. Endüstriyel çapta arıtma teknolojileri pahalı ama görünüşe göre çok da verimli değil. Bu konuda ne yapılabileceği noktasında kesin bir alternatif bulunmuyor, fakat böyle giderse çevreye olan zararı, insanlığa olan faydasından daha büyük hale gelecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.