btbilgi

İsrailli bir ilaç firması epey iddialı bir açıklama yapmış durumda. ‘Accelerated Evolution Biotechnologies’ (AEBi) isimli firma gelecek bir sene içinde kansere komple çözüm bulacaklarını söylemiş. Firmanın yönetim kurulu başkanı Dan Aridor, firmasının üzerinde çalıştığı kanser tedavisi yönteminin tam anlamı ile devrimsel olduğunu açıklıyor.

The Jerusalem Post gazetesine konuşan Aridor, “Kanser tedavimiz uygulandığı ilk günden itibaren etkili olmaya başlayacak. Tedavinin tamamı sadece birkaç hafta boyunca sürecek. İnsan bünyesi üzerinde neredeyse hiç veya çok az yan etkisi bulunacak. Ayrıca halen ilaç pazarında bulunan diğer çözümlerden çok daha ucuz olacak” şeklinde açıklama yapıyor.

AEBi’nin tedavisinin adı ‘MuTaTo’, bu da ‘multi-target toxin’ yani çok hedefli toksin anlamına gelmekte. Tedavide kullanılan kimyasallar kanser hücrelerine aynı anda birden fazla peptidle saldırıyor. Bu peptidler zincirler halindeki amino asitlerden oluşmakta. Firmanın verdiği bilgiye göre ürettikleri tedavinin üstün etkisi de bu çoklu saldırıdan kaynaklanmakta: “Tedavimizin, normalde kanser hücrelerinde gözlemlenen aşırı hızlı mutasyonlardan etkilenmediğini saptadık”. Bu mutasyonlar normalde kanserin iyileştirilmesinin önündeki en büyük engellerden biri.

Firma açıklamasında şu bilgileri veriyor: “Hedeflenen kanser reseptörlerinin hepsini etkileyen türden mutasyonların oluşma ihtimali, çoklu saldırı içeren bir teknik sayesinde gözle görülür şekilde azaltılabiliyor. Bizim tedavi yöntemimizde her seferinde tek bir reseptöre saldırmaktansa, aynı anda üç reseptöre saldırı gerçekleştiriyoruz. Kanser hücreleri aynı anda üç reseptörü birden mutasyona sokamıyorlar.”

Her ne kadar bu çalışmanın uzmanlarca incelenip onaylanabilecek bir bilimsel makale veya yayını bulunmasa da, AEBi oldukça iddialı bir şekilde geliyor. Firmanın laboratuvar testlerini tamamlamakta olduğu ve kısa süre içinde klinik deneylere başlanacağı belirtilmekte. Firma birkaç sene içinde çözümünü piyasaya sürebilecek durumda olmayı hedeflemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.