btbilgi

ABD’nin teknoloji başkentlerinden biri olan San Francisco, dikkat çekici bir gelişmeye imza atmak üzere. Bu şehir ülke çapında yüz tanıma teknolojilerinin açık ve genel kullanımının yasaklandığı ilk şehir olabilir. Bir şehir idare kurulu üyesi olan Aaron Peskin’in liderliğinde oluşturulan ve sunulan düzenleme, yüz tanımanın olumsuz yönlerinin avantajlarına göre ağır bastığı savunmasına ağırlık veriyor.

“Stop Secret Surveillance Ordinance” (Gizli Gözetlemeyi Durdurma Yönetmeliği) diye anılan düzenleme eğer kabul edilir ve yasalaşırsa, yüz tanıma uygulamaları San Francisco çapında artık kullanılamayacak. Düzenleme yüz tanıma teknolojilerinin doğru çalışmadığı, uygulamaları sırasında ırksal özelliklerin doğru saptanamadığı, koyu tenli vatandaşlarla ilgili yanlış tanıma oranının yüksek olduğu ve kadınlarla ilgili tanıma hatalarının fazlalığı gibi olumsuz sonuçları ön plana çıkartmakta.

Peskin’nin San Francisco Examiner gazetesine verdiği bilgiye göre, yüz tanıma uygulamaları başta Afrika-Amerikan vatandaşlar olmak üzere, beyaz ten rengine sahip olmayanların tanıma süreçlerinde büyük hatalar yapmakta. Bunun en son örneği, Amazon tarafından geliştirilen ‘Rekognition’ isimli sistem. Sistem ABD çapında çeşitli emniyet kuruluşları tarafından kullanıma sokulmuş durumda. Fakat çeşitli insan hakları örgütleri ve yasa yapıcılar tarafından ‘ırkçı’ olarak tanımlanmakta.

Peskin yaptığı açıklamada Rekognition gibi genel kullanımdaki yüz tanıma sistemlerinin olumsuz sonuçlar vererek, masum kişileri suçlu gibi gösterebildiğine işaret ediyor. Bu da suçluların yakalanması süreçlerinde enmiyet kurumlarını yanlış hedeflere yönlendirebilmekte. Yüz tanıma teknolojileri son yıllarda özellikle Çin başta olmak üzere birçok ülkede halkı gözlemleme amacı ile devreye alınmakta. ABD’de ise 9 Eylül saldırısı sonrasında bu tür gözetleme sistemlerinin kullanımının artmış olduğu biliniyor.

Sunulan düzenlemenin gelecek ay içinde şehir komitesi tarafından değerlendirileceği bilgisi verilmekte. Ayrıca duyurulduğu anda Kuzey Kaliforniya merkezli ‘American Civil Liberties Union (ACLU)’ gibi insan hakları gruplarının desteğini aldığı da belirtiliyor. Eğer yasalaşırsa, San Francisco çapında yüz tanıma uygulamaları ve sistemlerinin satışı ile kullanıması yasaklanabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.