btbilgi

Online alışveriş pek pratik ve kolay. Giderek büyümekte olan online perakende pazarı da zaten bunu gösteriyor. Ama tüketiciler için bazı dezavantajları da olabilmekte. Özellikle de moda ve kıyafet alanında, çünkü internetten satın aldığınız her şey elinize geçince beklediğiniz gibi çıkmayabilir. Bazen bir kıyafetin kalıbı sorunlu olur veya t-shirt üzerinizde istediğiniz gibi durmaz. Artırılmış gerçeklik (AR, yani Augmented Reality) teknolojisinin son perakende uygulaması işte bu dertlerin bir kısmını ortadan kaldırma vaati ile geliyor.

Belarus Cumhuriyeti kökenli teknoloji startup firması Wannaby, dijital alışverişe güç kazandıracak bir sistem geliştirmiş. Tasarladıkları Wanna Kicks isimli uygulama sayesinde, yerinizden bile kalkmadan bir ayakkabıyı üzerinizde deneme şansı bulacaksınız. Uygulama bunun için özel geliştirilmiş bir artırılmış gerçeklik altyapısı kullanmakta. Wannaby daha şimdiden Nike, Adidas, Yeezy ve Vans gibi büyük markalarla bu teknolojinin kullanımı için anlaşmalar yapmış bile.

Firma anlaşmalı olduğu markaların seçilmiş ayakkabılarını üç boyutlu şekilde tarıyor ve modelliyor. Kullanıcılar ise uygulamaya giriyorlar ve istedikleri ayakkabıyı seçiyorlar. Akıllı telefon kamerasını ayaklarına çeviriyorlar ve uygulama ayağın görüntüsü üzerine üç boyutlu ayakkabıyı yerleştiriyor. Böylece gerçeğe çok yakın bir şekilde o ayakkabının sizde nasıl duracağını görmeniz mümkün. Uygulama siz ayağınızı çevirseniz veya yürüseniz bile ayaklarınızı takip edebiliyor. Ayakkabının farklı renklerini deneyebilir, memnun kalırsanız da direk uygulamadan sipariş edebilirsiniz.

Wannaby firması fiziksel mağaza deneyiminin önemli bir kısmının, tüketicinin ürünü üzerinde denemesi olduğunu bilerek bu projeye girişmiş. Artırılmış gerçeklik tekniği sayesinde de online mağazaların müşteriler ile yaşadıkları ‘ürünü geri gönderme’ sürecinin azaltılması hedeflenmiş. Bu durum sadece online mağazalara ve üreticilere değil, müşteri memnuniyetini artırarak tüketicilere de avantaj sağlayabilir. Firma bu uygulamayı özellikle Millenial nesilden tüketiciler ve Z Kuşağı kullanıcılara yönelik hazırladıklarını ifade ediyor. Wannaby’in benzeri teknolojiyi kullanan aksesuar ve oje uygulamaları da mevcut.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.