btbilgi

Yapay zekalı robot Sophia’yı hatırlyor musunuz? Bir kadın suratına ve mimiklerine sahip robot geçtiğimiz iki sene epey popülerdi. Çeşitli etkinliklere davet edildi, insanlarla etkileşime girdi, ünlülerle tanıştı ve hatta Suudi Arabistan tarafından vatandaşlığa bile layık görüldü. Hanson Robotics tarafından geliştirilen robot konuştuğu insanları tanıyor ve gözleri ile takip edebiliyor, ayrıca gayet normal (ama basit seviyede) sohbetler yapabiliyor. Şimdi Sophia’ya bir de kardeş katıldı, Little Sophia.

Little Sophia adından da anlaşılabileceği gibi biraz daha küçük. 35 santimetre boyundaki yeni robot ablası kadar iddialı değil belki. Ama onun da kendine göre becerileri var. Konuşabiliyor, şarkı söylüyor, oyunlar oynayabiliyor ve şaka bile yapabiliyor. Ama bu robotun ana hedefi 7-13 yaş arasındaki çocuklara programlama ve kodlama öğretmeye yardımcı olmak olarak belirlenmiş. Bu da dünya çapında okullarda uygulanan STEM eğitimlerine (Science, Technology, Engineering ve Math / yani Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik)  destek anlamına geliyor.

Robot Hanson Robotics firmasının hazırladığı ‘AI Academy’ sistemi üzerinden prgramlanabiliyor. Amaç çocukların sevimli bir oyun arkadaşı aracılığı ile kodlama ve yakın gelecekte ihtiyaçları olacak bilgisayar yetilerini kazanmaları. Programlama için Phyton ve blok bazlı kodlama dillerini destekleyen bir açık kaynak platform kullanılmış. Little Sophia kablosuz şekilde Bluetooth ve Wi-Fi üzerinden mobil cihazlara bağlanabiliyor. Bunun dışında elektroniğe meraklı çocuklar ve gençler için Raspberry Pi bağlantı desteği de sunulmakta.

Little Sophia’nın kendine özel bir akıllı telefon uygulaması da bulunmakta. Çocuklara kodlama konularında yardım etmediği zamanlarda çeşitli ruh hallerini yansıtan yüz ifadelerine bürünebiliyor. Uygulama içindeki Artırılmış Gerçeklik özelliği sayesinde selfie için poz bile verebilmekte. Hepsinin dışında Hanson firması Sophia’ya bir de dijital asistan özelliği eklemiş. Yani sesli komutlarla ona soru sorabiliyor ve cevaplar alabiliyorsunuz.

Firma Little Sophia’nın tanıtımı için kitlesel fonlama platformu Kickstarter’da bir kampanya başlatmış. Yenilikçi robot eğitimi teknikleri ile ilgilenenler 149 dolar karşılığında bir adet Little Sophia ve özel uygulamasını önsipariş edebliyorlar. Robotun teslimatlarına 2019 sonuna kadar başlanmış olması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.