btbilgi

Xprize ödülleri dünya çapında gerçekleştirilen yarışmalardan oluşmakta. Çok önemli sorunlara çözümler bulması için yenilikçilere ve şirketlere hitap eden yarışmalar arasında Ay’a araç gönderme gibi iddialı ödüller bulunuyor. Bu ödüllerden bir diğeri de Women’s Safety Xprize ismindeydi. 1 milyon dolar maddi ödülü bulunan yarışma, kadınların yaşadığı güvenlik sorunlarını çözmek amaçlıydı. Şimdi bu yarışma sona erdi ve bir kazananı var.

Women’s Safety Xprize yarışması Anu ve Naveen Jain isimli çift tarafından hayata geçirilmiş. Yola çıktıkları nokta, dünya çapında her üç kadından birinin hayatları boyunca fiziksel veya cinse şiddete maruz kalmış oldukları gerçeği. Açtıkları yarışmada bu sorunu azaltabilmek için teknolojik ve inovatif çözümler aranmaktaydı. Yarışmanın koşulu, ortaya konulacak çözümün kadınların giyebileceği pratik bir cihaz olması, acil bir yardım uyarısı yapabilmesi ve bunu gizlice bir ağa yayabilmesi. Bu uyarının yetkililerin eline 90 saniye içinde geçmesi gerekliydi. Ayrıca üretilecek cihazın 40 dolardan daha pahalıya çıkmaması da şartlardan bir diğeri.

1 milyon dolarlık Women’s Safety Xprize yarışması sonuçlandıHindistan’ın Yeni Delhi şehri merkezli Leaf Wearables firması, bunları hepsini gerçekleştirerek ödülü almaya hak kazandı. Geliştirdikleri SAFER Pro isimli bileklik bu ödüle layık görüldü ve Birleşmiş Milletler etkinliğinde firmaya kazandığı ödül sunuldu. SAFER Pro normal bir akıllı saat gibi görünüyor ama kullanıcısı taciz veya şiddet içeren bir durumda bir butona basarak acil durum sinyali yollayabiliyor.

Naveen Jain konuyla ilgili şu açıklamayı yapmış: “Kadınların güvenliği sadece üçüncü dünya ülkelerinin sorunu değil. Kendi ülkemizde de, üniversite kampüslerinde bunun her gün yaşandığına tanık oluyoruz. Bu belli eyaletlerin veya şehirlerin sorunu değil, ulusal bir sorun. Bu yüzden de yarışmamızın kazananını ilan etmekten gurur duyuyoruz. Katılan tüm ekiplerin de ileride benzer güvenlik çözümlerini tüm dünyadaki komünitelere sunacağına eminiz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.