btbilgi

Elektrikli ticari araç sınıflarında lider olmaya niyetli Mercedes-Benz, 2016 Hannover IAA Ticari Araç Fuarı’nda tanıttığı eActros model elektrikli kamyonları yola çıkardı. Firma ağır nakliye kamyonu eActros’ların 18 ve 25 ton ağırlığındaki iki farklı elektrikli versiyonunu üretiyor. 2018 yılı sonu itibarı ile de ‘İnovasyon Filosu’ adı verilen ilk seri araçları, farklı sektörlerde hizmet veren müşterilerine teslim etmeyi tamamlamış durumda.

eActros kamyonları teslim alan müşteriler, bu araçları 12 ay boyunca gerçek yaşam koşullarında test edecek. Müşteriler araçların günlük kullanım özelliklerini ve yakıt verimliliğini deneyecek ve firmaya geri bildirimlerde bulunacaklar. Test programına Almanya ve İsviçre’de, inşaat ve hammadde sektörlerinden market zincirlerine kadar çeşitli sektörlerden 10 müşterinin katıldığı bilgisi verilmiş. Elektrikli kamyonları kullanacak olan şoförler, araçlarla ilgili özel bir eğitime tabi tutulmuş.

İlk aşama geri dönüşlerden sonra, eActros kamyonlar ilerleyen dönemde ikinci bir 12 aylık test programı için farklı bir müşteri grubuna daha verilecek. Daimler AG tarafından toplanacak veriler ile, 2021 yılından itibaren ağır nakliye operasyonlarında kullanılmak üzere ekonomik ve rekabetçi elektrikli kamyonların seri üretimi hedeflenmekte. Filo testleri kapsamında elektrikli kamyonların enerji gereksinimleri, verimlilikleri ve tüm yaşam döngüsü değerlendirilerek çevresel performansı dizel kamyonlarla karşılaştırılacak. İlgili testlerden elde edilen veriler de yeni araçların optimizasyonu için kullanılacak.

eActros’larda platform olarak benzinli model Actros’un şasisi kullanılmakta. Ancak aracın mimarisi, gelişmiş bileşenlere sahip elektrikli güç ve aktarma sistemi için özel olarak yeniden yapılandırılmış. İtiş sistemi arka aks tekerlek göbeğine yakın konumlandırılan iki adet elektromotordan oluşmakta. Üç fazlı asenkron motorlar su soğutmalı ve 400 Volt nominal gerilim ile çalışıyor. Motorların her biri 125 kW maksimum güç ve 485 Nm maksimum tork üretiyor. Aktarma sistemi, söz konusu torku her biri 11 bin Nm olacak şekilde transfer ederken dizel motorlu bir kamyonun performansı elde ediliyor.

Araçta bulunan iki adet 240 kWh kapasiteli lityum-iyon batarya ile sistem 200 km’ye kadar menzil sunuyor. 11 bağımsız paket halinde düzenlenen bataryaların üçü şasiye yerleştirilirken diğer sekizi ise altta yer alıyor. Güvenlik için batarya paketleri çelik yuva içerisinde korunuyor ve olası bir çarpışma anında çelik yuvalar deforme olarak enerjinin bataryalara ulaşmasını ve bataryaların zarar görmesini önlüyor. Boş bataryalar filonun şarj deposundaki 20 ile 80 kW kapasiteli mobil şarj istasyonlarında 3 ile 11 saat içinde şarj edilebiliyor. Şarj standardı olarak Kombine Şarj Sistemi (CCS – Combined Charging System) kullanılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.