btbilgi

Yeni teknolojiler gelişiyor, siber tehdit alanı genişliyor ama buna cevap verecek siber güvenlik becerilerine sahip kişilerin sayısında büyüme sancıları yaşanıyor. Çeşitli ülkelerden uzmanları bunyesinde toplayan sertifikalı siber güvenlik uzmanları birliği ISC yayınladığı çalışmada, açık sayısını tam olarak 2,9 milyon kalifiye siber güvenlik personeli olarak gösteriyor.

Araştırma raporunu ele alan güvenlik firması Eset, en büyük uzman kıtlığının Asya-Pasifik bölgesi ülkelerinde yaşandığına dikakt çekmekte. Büyüyen ekonomilere, teknoloji geliştiren şirketlere ve yeni veri gizliliği mevzuatlarına sahip bölge ülkelerinde 2,14 milyon kişilik açık olduğu belirtiliyor. Asya-Pasifik bölgesini 498 bin kişilik açıkla Kuzey Amerika izliyor. Siber güvenlik personeli açığı, Avrupa’yı da kapsayan EMEA bölgesinde 142 bin, Güney Amerika’da ise 136 bin kişi düzeyinde.

ISC raporundaki katılımcıların yüzde 63’ü organizasyonlarında ‘siber güvenlik alanında personel eksikliği’ olduğunu aktarmakta. Ayrıca yüzde 59’u organizasyonlarının ‘bu personel eksikliği nedeniyle orta ve ileri seviyede siber saldırı riski taşıdığını’ ifade ediyor. Katılımcıların yüzde 48’ kadarı, kurumlarının gelecek 12 ay içinde yeni siber güvenlik personeli yatırımı yapacağını belirtmiş.

CISSP sertifikalı bilgi sistemleri güvenlik uzmanı olan Eset Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Stephen Cobb, 2016’da yaptığı bir araştırmada doğru siber güvenlik yeteneğini bulmanın orta düzeyde veya çok zor olduğunu düşünenlerin oranının yüzde 83 seviyesinde olduğunu belirtiyor.

Siber güvenlik alanında çalışanların kariyerleri ile ilgili görüşleri de ISC raporuna yer almakta. Bu konuda öne çıkan bilgiler özetle şöyle:

  • Katılımcıların yüzde 68’i işlerinden ya çok memnun veya genelde memnun.
  • Siber güvenlik çalışanalrının yüzde 24’ü kadınlardan oluşmakta. Önceki aaraştırmalarda bu oranın yüzde 11 ve altında olduğu açıklanmış.
  • Çalışanların yüzde 35’i Millenial Kuşak’dan veya Y Kuşağı’ndan. Bu kesim geçmiş araştırmalarda yüzde 20’nin altındaymış.
  • Katılımcıların yarıdan fazlası (yüzde 54) gelecek bir yıl içinde br siber güvenlik sertifikası almış olmayı planlıyor.
  • Siber güvenlik personeli açısından, gelecek iki yılda kariyer yolunda geliştirmeleri gereken ilk üç alan şunlar: Bulut bilişim, penetrasyon testleri ve akıllı tehlike analizi.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.