btbilgi

Artık işinize yaramayan elektronik cihazları ne yapıyorsunuz? Yapılacak en doğru şey ya satışa çıkartmak veya elektronik çöpü olarak geri dönüşüm firmalarına teslim etmek. Ama bunların bazıları hassas bilgiler içerebiliyor, mesela sabit diskleri tam olarak temizlemeden ve formatlamadan satmazsınız. Peki günümüzde giderek artan miktarda kullanılan ağ bağlantılı Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları ne durumda? Bunların bazılarının sizin kişisel verilerinize giden yolu açabilecek bilgilere sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Eviniz için çok ucuza bir akıllı ampul veya bir güvenlik kamerası bulmuş olduğunuzu düşünün. Bu cihaz ömrünü tamamladığında aklınıza sabit disklerdeki gibi herhangi bir temizlik yapmak gelmez. Ama ne yazık ki yeni bir inceleme bu durumun büyük tehlikeye yol açabildiğini ispatlıyor. Ucuz veya pahalı olsun, tüm ağ bağlantılı cihazlar hafızalarında evdeki bilgisayar ağınızla ilgili veriler bulundurabilmekte. Bu da yanlış ellere geçmeleri durumunda bir anahtar görevi görebilir.

Limited Results sitesi bir dizi ucuz akıllı ampulü teste sokmuş. Ampullerin hepsi sökülmüş ve içlerindeki ağ bağlantı çiplerine erişilmiş. Bunlar doğru şekilde bir bilgisayara bağlandığında, içlerindeki verilere ulaşmak mümkün olabilmiş. Şaşırtıcı şekilde test edilen akıllı ampullerin hiçbirinde verilere erişimi engelleyici bir güvenlik mekanizması bulunmadığı ortaya çıkartılmış. Bu da test yapan araştırmacıların içindeki tüm depolanmış ağ bilgilerine kolayca ulaşmalarını sağlıyor.

Atılan akıllı ağ bağlantılı cihazlardaki büyük tehlikeAkıllı ampullerin firmware’ine (sistem dosyaları) erişen araştırmacılar, cihazların takılı olduğu kablosuz Wi-Fi ağının bilgilerine ve hatta şifresine kadar her türlü bilgiyi cihazdan çekebilmişler. Çiplerin içindeki tüm güvenlikle ilgili bilgilerin düz metin dosyaları olarak bulunduğu ve bir hex editörü ile okunabildiği aktarılmakta. Hiç bir şifreleme veya güvenli giriş özelliğine rastlanmamış. Bu ağ bağlantılı akıllı ampullerin arasında Lifx, Tuya ve Wiz gibi ucuz markalar haricinde, Xiaomi gibi büyük markalara ait ürünler de bulunmakta.

Konuyu inceleyen uzmanlar tüketicilerin ucuz yerine pahalı akıllı ev ürünlerini tercih etmelerini önermiyor. Nihayetinde fiyat aralığı bu tür ürünlerin yaygınlaşması için en önemli etken. Sadece tüketicilerin satın aldıkları ürünlerin güvenlik ayarları ve özellikleri hakkında daha bilinçli olmaları tavsiye edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.