btbilgi

İnşaat sektörü yavaş adımlarla da olsa elektrikli araçlara ısınmaya başladı. Geçenlerde Volvo’nun küçük inşaat makine serisinin elektrikli versiyonlarını piyasaya sürme hazırlığında olduğunu duyurmuştuk. Ayrıca Cummins ve Hyundai de küçük bir elektrikli ekskavatör üzerinde çalışıyorlar. Şimdi bu firmalara inşaat makineleri devi Caterpillar da katılıyor.

Caterpillar 26 tonluk ekskavatörünü elektrikli yaptıCaterpillar ve Pon Equipment beraberce çalışarak, 26 ton ağırlığında Cat 323 modeli bir ekskavatörü elektrikliye çevirmeyi başarmış. Norveç kökenli müteahhitlik şirketi Veidekke için Gjelleråsen şehrinde gerçekleştirlen projede 300 kWh kapasitesinde bir batarya paketi kullanıldığı bilgisi veriliyor. Sadece batarya paketinin ağırlığı bile 3,4 ton olmuş. Paketin tam şarj ile 5-7 saat arası kesintisiz enerji sağlayabilmekte. Şarjın ise genelde geceleri yapılacağı söyleniyor.

Ekskavatörün elektrik motoru ise 122 kW gücünde. Motor tamamen sessiz olduğu için araç çalışırken sadece hidrolik pompaların sesi duyulabiliyormuş. Aracın enerji tüketimi ise saatte ortalama 40 ile 60 kW arasında. Caterpillar yaptığı açıklamada, dünya çapında ilk kez bu boyutta bir ekskavatörün elektrikliye dönüştürüdüğünü belirtmekte. Veidekke’nin bu dönüşümü talep ederken amacı ise hem havaya daha az karbondioksit yaymak, hem de inşaat alanlarındaki ses kirliliğini azaltmakmış. Firma bu araçlardan 6 tane sipariş etmiş ve her birinin maliyeti yaklaşık 650 bin dolar.

Caterpillar 26 tonluk ekskavatörünü elektrikli yaptıVeidekke yetkililerinden Øivind Larsen, sadece bu makinenin elektrikli dönüşümü sayesinde bile yıllık karbondioksit emisyonlarının 52 ton kadar azalacağını aktarmakta. Yaptıkları hesaba göre Norveç’deki yaklaşık 2 bin 500 adet ekskavatörün hepsi elektrikliye çevirilirse, yollardan 60 bin otomobil kaldırılmış kadar büyük bir etkiye sahip olacak. Norveç aynı zamanda Avrupa’nın elektrikli araç satışları konusunda da lider ülkesi. Dolayısı ile inşaat alanında elektrikli makinelere geçişte de liderlik rolü oynarsa buna pek şaşırmamak gerekli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.