btbilgi

Akıllı telefonlarda günlük işlerimizi halletmek için tonla uygulama tutuyoruz. Bunun üzerine yığınla fotoğraf ve video çekiyoruz. Müzik dinlemek içinde çoğu zaman cihazın kendi deposunu kullanmaktayız. Bunların hepsi yer kaplıyor ama akıllı telefonların depolama alanları son derece sınırlı. Ekran boylarının fiziksel sınırlarına gelmiş olabiliriz ama telefonlarımızda büyümeye devam eden bir parça var ki, o da depolama çipleri. İşte tam bu noktada en büyük çip üreticlerinden Samsung, dünyanın ilk 1TB kapasiteli eUFS çipini ürettiğini açıkladı.

Samsung resmi açıklamasında bu devasa kapasiteli eUFS (embedded Universal Flash Storage) çipinin tasarımından bahsetmiyor. Bu çipin çoktan seri üretime girmiş olduğunu söylemekte. Firmanın bellek çipleri pazarlamasından sorumlu müdür yardımcısı Cheol Choi yapılan açıklamada bu ürünlerin yakında Samsung’un iş ortaklarına yollanmaya başlanacağını aktarmakta. Choi ürünün hedefini resmi açıklamada şu kelimelerle ifade ediyor: “1TB eUFS ürünümüz bir sonraki nesil mobil cihazların, notebook benzeri bir kullanıcı deneyimi sağlamasında kritik rol oynayacak.”

Samsung’un yeni eUFS depolama çipi, bir önceki 512GB çip ile aynı boyutta. Sadece dört sene önce en yüksek depolama çipi seçeneğinin 128GB olduğu düşünülürse, Samsung’un kısa zamanda ne kadar çok yol aldığı kolayca anlaşılabilir. Yeni çip saniyede 1,000 MB aktarıma hızına sahip. Bu da standart bir microSD kartının veri aktarım hızının yaklaşık 10 katına veya standart bir SSD sabit diskin aktarma hızına denk. Akıllı telefon kullanıcıları böyle br çipe 10 dakikalık 260 adet 4K UHD (3840 × 2160) çözünürlüğünde video depolayabilecek.

Bu yeni çiplerin diğer akıllı telefon üreticilerinden önce, Samsung’un kendi cihaz ailesinde görülmesi beklenmekte. 2018’da bir duyuru yapan Samsung, Galaxy Note 9 cihazının 1 TB’ye hazır olduğunu söylemişti. Ama Galaxy 9 serisinde 1TB’lik depolama seçeneği bulunmuyordu. Fakat hazır seri üretime de geçilmişken, Samsung’un 2019 içinde piyasaya süreceği Galaxy 10 serisinde bu depolama seçeneğinin sunulması mümkün. Özellikle de Galaxy S10 cihazlarının en üst modelinde 12GB bellek ve 1TB depo alanı bulunacağı öngörülmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.