btbilgi

Yenilenebilir enerji devrimi tüm hızıyla devam ederken, gün geçmiyor ki ilginç bir bilimsel gelişme ile karşılaşmayalım. Bu konudaki en yeni haberlerden biri Avusturalya’nın batısındaki Perth’in Murdoch Üniversitesi’nden geldi. Araştırmacılar kullanılmış yumurta kabuklarının yeniden değerlendirilerek, düşük maliyetli bir enerji depolama çözümünde yer alabileceğini açıklamışlar. Bunun için yumurta kabuğu içinde bulunan kalsiyum karbonat maddesi kullanılmakta.

Araştırma ekibinin lideri Dr. Manickam Minakshi ve ekibi bu fikri 2017’de geliştirmişler. Marketten alınan yumurtaların kabukları üzerinde inceleme yapan ekip, beyazının etrafındaki zar ve kabukta büyük miktarda kalsiyum bulunduğuna dikkat etmişler. Geliştirdikleri süreçte, normalde gıda üretiminde kullanılmayıp atılan yumurta kabuğu parçaları yüksek ısıda pişirilmiş. Ardından toza dönüştürülmüş ve 500 derece ısıda yakılmış. Tüm bunların ardından kabukta bulunan kalsiyum karbonatın, kalsiyum oksite dönüştüğü farkedilmiş.

Araştırmacılar kalsiyum oksitin enerji depolama teknolojilerinde rahatlıkla kullanılabileceğini söylüyorlar. Yumurta kabuğu tüm bu işlemlerden geçmeden önce pozitif elektrot görevi görebilmekte. İşlemlerden geçtikten sonra elde edilen madde ise nagatif elektrot olarak çalışabiliyor. Bu da elektrik depolayan bataryalarda kullanılmak üzere ucuz bir alternatif oluşturabilmekte. Sürecin bir diğer avantajı da, tüm dünya çapında büyük bir konuya dönüşen gıda atığı probleminin çözülmesine de destek olması.

Yumurta kabuğu yenilenebilir enerjinin en yeni aktörü
Kaynak: Murdoch Üniversitesi

Dr. Minakshi ve ekibi, yenilenebilir enerjinin üretimindeki dengesizliklere dikkat çekiyor: “Yenilenebilir enerji kaynakları genelde havaya bağlı olarak üretimde değişim gösterir. Fazla enerji üretildiği dönemlerde depolanmazsa boşa gider. Bu yüzden de bataryalara ihtiyacımız bulunmakta. İşlemden geçirdiğimiz yumurta kabuğu işte burada devreye girmekte.”

Ekip araştırmanın sonuçlarından çok umutlu. Yumurta kabuğu tozunun enerji depolama özellikleri halen araştırılmaya devam edilmekte. İşe yarar bir çözüme dönüştürülmeden önce, geliştirilen süreç sonucunda kabuk tozunun ne kadar (ve ne süre boyunca) enerji depolayabileceği kesin olarak saptanmalı. Ayrıca ekip farklı yumurta tiplerini test ederek daha verimli sonuç alıp alamayacağına da bakıyor. Henüz kutlama için erken ama ileride alternatif bir yenilenebilir enerji depolama çözümümüz daha olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.