btbilgi

Küçük çaptaki işletmelerin büyütmesinin yollarından biri müşterileri iyi tanımaktan geçiyor. Bir diğeri ise onlarla doğru ve düzenli iletişim kurmaktan geçmekte. Bu şirketler için müşterileri tanımanın ve anlamanın en iyi araçlarından biri, sahip oldukları web sitesi. Dünya çapında küçük işletme odaklı web servisleri veren GoDaddy, 2019’da müşterilerle etkileşimin artması için web sitesi pazarlamasında yapılabilecek önemli şeyleri aşağıdaki gibi özetlemiş:

Web sitesini en iyi haline getirme

Küçük işletmelerin ziyaretçilerine mümkün olan en iyi deneyimi sunduğundan emin olması gerekli. Mevcut web sitesi 2019 için gözden geçirilirken bazı sorular üzerinden geliştirmeler yapılabilir. Mesela iletişim bilgileri güncel mi? Web sitesine yeni ürün ve hizmetler eklenip, eskiler çıkartıldı mı? Logo, görseller ve marka renkleri güncel mi? Sosyal medya hesaplarına bağlantılar ne durumda? Ziyaretçilerin memnuniyeti ve işletmenin en güncel haliyle etkileşime girmesi için bu konular gözden geçirilmeli.

Web sitesi trafiğini geliştirme

İnternette görünür ve bulunur olmak için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) önemli bir araç. Web sitesine Google Analytics ekleyip raporlara göz atarak, insanların web sitenizde ne kadar zaman geçirdiğini, hangi sayfalarda daha uzun süre kaldığını görebilir ve bunları iyileştirmek için neler yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi gözden geçirerek hala amaca uygun olduklarından emin olun. Aynı zamanda anahtar kelimelerinizi Google arama motoruna girerek hangi sayfaların çıktığına bakabilir, rakiplerinizin web sitelerini incelerken kendinize “benim sunmadığım ne sunuyorlar?” sorusunu sorabilir ve içerik planlarınızı bu doğrultuda revize edebilirsiniz.

Müşterilerle iletişim

Web sitesi varlığı tek başına başarı için yeterli değil. Müşterilerle iletişim kurmak ve onlardan geribildirim almak, operasyonları iyileştirmeye yarar. Web sitesine bir iletişim formu ve ilgili eylem çağrısı ekleyerek, ziyaretçiler işletmeniz hakkında geribildirim vermeye yönlendirilebilir. Alışveriş sonrasında anketler göndermek ise neyi daha iyi yapabileceğinizi, alışveriş deneyimlerinin iyi olup olmadığını sorup bilgi almak için idealdir.

Mevcut veya potansiyel bir müşteri marka ile iletişime geçmek için e-posta gönderebilir, web sitesine konulmuş iletişim formunu doldurabilir veya Facebook üzerinden mesaj atabilir. Müşterileri geri dönüşe teşvik etmek için değerli bilgiler paylaşılacak bir blog oluşturmak mümkün. Diğer yöntemler arasında sosyal medya hesaplarınız üzerinden bu bilgileri yaymak, web sitesine bir kayıt formu ekleyerek ziyaretçilerinizi işletmenizle ilgili haberleri takip etmeye davet etmek de var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.