btbilgi

Hollanda’nın Utrecht şehrinde yakında inşası başlayacak bir bina, benzer tüm çevre dostu mimari yapılara örnek olmaya hazırlanıyor. Normalde gökdelen tipi binalarda beklenmeyecek sürdürülebilir özelliklere sahip bina The Mark olarak bilinmekte. Üç binadan oluşacak kompleks, mimari tasarım firması Karres Brands liderliğinde Architekten Cie ve Geurst & Schulze tarafından gerçekleştirilmekte.

Hollanda’da çevre dostu sürdürülebilir bir kompleks: MarkMark sadece insanların yaşayacağı bir yer olmayacak; kendi gıdasını üretebilen, araba parkından çok bisiklet parkı olan bir yapı olacak. Üç binanın toplamında 1,000 daire yer alacak. Tasarımcıları karbon ayak izini mümkün olduğu kadar azaltabilmek için çeşitli yenilikler düşünmüşler. Gökdelenlerin etrafındaki araba parklarının çatıları kiralanıp buralara güneş panelleri yerleştirilecek. Binaların kendisi modüler tekniklerle inşa edileceği için, gelecekte büyüme ihtimali olduğunda bile daha az enerji ve materyal harcanabilecek.

Normalde gökdelenlerin çevresinde veya altında çok büyük araba parkları bulunuyor Mark için bu pek geçerli değil. Burada oturacak herkesin kendi arabası olması istenmiyor. Onun yerine 200 arabadan oluşan paylaşımlı bir araç servisi devreye sokulacak. Binanın altındaki park alanında 3 bin 500 bisikletlik bir park tasarlanmış. Burada oturanlara bisiklet kullanmaya teşvik edileceği gibi, isteyene de elektrikli bisikletler kiralanabilecek. Otopark alanının ve ana avlunun bir bölümü, meyve yetiştiren bir iç mekan ormanına çevirilecek.

Hollanda’da çevre dostu sürdürülebilir bir kompleks: MarkGıda yetiştirmek bu projenin en güçlü noktalarından biri. Dairelerde oturanlar isterlerse kendi balkonlarında sebze yetiştirebilecek. Ama bunu da ötesinde binanın bir çok açık alanı meyve sebze üretmek için kullanılacak. Herkese ortak açık olan bir dikey tarla bölgesinde yer kiralayıp, burada istediğiniz şeyleri de yetiştirebilirsiniz. Her türlü aktivite için binanın kendi iç mekan tarım uzmanları destek olmaya hazır. Binanın tarım alanlarından elde edilen gıdalar, aynı zamanda gökdelenin en tepesinde kurulacak bir restoranda servis de edilecek.

Mark projesinin 2023’de tamamlanmış olması bekleniyor. Dairelerin çoğunluğu insanların düşük maliyetli barınma ihtiyaçları için ayırılmış durumda. Bir kısmı orta seviye kira koşulları için ayırılmış. Bazıları bakımevine dönüştürülecek. Bir kısmı da pazardaki adil fiyatlara göre satılacak veya kiralanacak. Gökdelende yaşayacak yaşlı kişiler için devamlı fizyoterapist ve doktor ofisleri bile yer alacağı belirtilmekte. Bu proje sayesinde belki insanlar komşuluk ilişkilerini tekrar geliştirebilir, kendi besinleri üretebilir ve sürdürülebilir bir geleceğe hep birlikte adım atabilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.