btbilgi

Windows 10 dünyanın en çok kullanılan masaüstü işletim sistemi. Bu yüzden de mütemadiyen güvenlik tehditleri ile karşı karşıya. Bunlar kendi kodlarındaki sorunlardan da kaynaklanabiliyor, dışarıdan yapılan siber saldırılardan da. Microsoft’un bu çok popüler ürününü, kullanıcı memnuniyeti açısından mütemadiyen güvende tutmaya çalışması anlaşılır bir durum. Fakat yeni duyurulan ’Reserved Storage’ gibi özellikler, güvenliğin bazen kullanıcı tercihlerinin bile ötesine taşınabileceğini gösteriyor.

Microsoft daha önce de işletim sisteminin güvenlik güncellemelerinin zorunlu hale gelebilmesi için önlemler almıştı. Mesela 2017’de otomatik güvenlik yamalarının ister sınırsız kablosuz, isterse de kotalı internet bağlantıları olsun, hepsi üzerinde istemsiz şekilde yapılmasını zorunlu kılan özellikler eklenmişti. Bu da kotalı mobil bağlantıya sahip dizüstü kullanıcılarını zor duruma sokma potansiyeline sahip. Çünkü güvenlik güncellemelerinin dosya indirme boyutu hiç belli olmuyor.

Microsoft yeni bir açıklama ile şimdi de Reserved Storage (Rezerve Depo) özelliğini devreye sokacağını aktardı. Windows 10 Build 1903 ile gelecek bu özellik, işletim sisteminin kurulu olduğu sabit diskte kendi kendine belli bir alan ayıracak. Windows 10’dan ayırılamayacak ve silinemeyeek bu disk alanı, en kritik güvenlik güncellemeleri için her zaman yer olmasını garantileyecek. Ayrıca bu özellik sayesinde Windows 10 güvenlik güncellemeleri Microsoft ne zaman ve ne miktarda isterse, o zaman ve o miktarda yapılabilecek. Kullanıcının çoğu zaman bu süreçte söz söyleme şansı kalmayabilir.

Microsoft program yöneticisi Jesse Rajwan yaptığı açıklamada, kullanıcıların bilgisayarlarında Reserved Storage için ayırılacak alanın 7 GB civarında olacağını söylüyor: “Bu özellik sayesinde PC’lerin büyük kısmı herhangi bir dosya silmeye veya yer açmaya gerek kalmadan güvenlik güncellemelerini alabilecek. Bundan böyle sabit diskinizde güncellemeler için yeriniz kalıp kalmadığı konusunda endişe etmenize gerek yok”. Özellik şu anda Windows Insider üyelerine Build 18298 ile sunulmuş durumda. Build 1903’ün (diğer kod ismi ile Build 19H1) tüm kullanıcıların indirmesine açılma tarihi ise Nisan 2019 olarak planlanmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.