btbilgi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tüm çalışanlarına, iki ay önce keşfedilen bir güvenlik ihlali ile ilgili bilgi vermiş durumda. İzlerina rastlanan bir siber saldırı sonucunda  kurum çalışanlarının kişisel verileri sızdırılmış olabilir. NASA tarafından verilen bilgiye göre, konuyla ilgili detaylı araştırma başlatılmış ancak hasarın boyutları henüz belirlenebilmiş değil.

Uzay sektörüne odaklanan SpaceRef medya şirketinin dağıttığı bilgiye göre kurumun insan kaynakları sorumlusu Bob Gibbs şu açıklamayı yapmış: “23 Ekim 2018’de NASA siber güvenlik personeli, kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin saklandığı sunucularına yönelik olası bir yetkisiz erişimi araştırmaya başladı. Temmuz 2006’dan Ekim 2018’e kadar yerleşik, ajanstan ayrılmış veya merkezler arasında transfer edilen Sivil Hizmet çalışanları etkilenmiş olabilir.”

Güvenlik firması Eset konuyla ilgili raporunda çalınmış olabileceğinden korkulan veriler arasında yalnızca 17 bin kişiyi geçen mevcut çalışanların bilgileri değil, eski NASA çalışanlarının sosyal güvenlik numaraları ve başka kayıtların da olduğunu aktarmakta. Kurum 2016’da benzer bir güvenlik ihlalinin kurbanı olmuştu. O vakada bir çalışanın sabit diski şifrelenmemiş dizüstü bilgisayarı çalınmış ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nu kontrol etmek için kullanılan kodlar tehlike altında kalmıştı.

Kurum potansiyel ihlalden haberdar olduktan hemen sonra, veri sızıntısı kapsamını belirlemek ve potansiyel olarak etkilenen bireyleri tanımlamak için soruşturma başlatmış. Buna yönelik hazırlanan bildiride şu açıklama yapılıyor: “Bu süreç zaman alacaktır. Devam eden soruşturma, üst düzey yöneticiler de sürece dahil olacak şekilde, ajansın en önemli önceliği durumuna gelmiştir. NASA, herhangi bir ajans görevinin siber saldırılar tarafından tehlikeye girdiğine inanmamaktadır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.