btbilgi

Tüketiciler geri dönüşüm ve dünyayı koruma konularında bilinçlendikçe, perakende firmaları da paketleme alanında yeniliklerle bu eğilimlere cevap vermeye çalışıyorlar. Son yıllarda sürdürülebilir ve biyoçözünebilir materyallerden üretilen, çeşitli geri dönüştürülebilir paketleme çözümlerini ardı ardına görüyoruz. Fakat bu çabalar küçük firmalar seviyesinde kaldıkça yeterli olmayacak. Ancak UPS ve Terracycle gibi büyük isimler, ‘Loop’ gibi büyük ölçekli projeler geliştirdiği sürece sektörde değişim söz konusu olabilir.

Loop: Perakende sektöründe geri dönüşüm devrimiUPS dünyanın en büyük kargo/lojistik firmalarından. Terracycle ise küresel bir geri dönüşüm uzmanı. Bu ikilinin biraraya gelip geliştirdiği Loop ise, günlük ürünlerin paketlemelerine yepyeni bir alternatif sunuyor. Uzun süre dayanacak, yeniden kullanılabilir tasarımlar bu projede başı çekiyor. Amaç ise plastik paketlerin atılmasının ve geri dönüşüm süreçlerine girmemeleri ile sonuçlanan çevre kirliliğinin engellenmesi.

Loop: Perakende sektöründe geri dönüşüm devrimi“Sıfır atık” amaçlayan Loop platformu ile, tüketicilere çeşitli markaların ürünleri standart hale getirilmiş paketlerde sunulacak. Bu paketlerde kullanılacak materyallerin arasında cam, alaşımlar ve özel üretilmiş yoğun plastikler bulunacak. Tüketiciler online alışveriş yaptıkları zaman, istedikleri ürünler marka tasarımlı konteynerlerde gelecek. Ürünlerin kendisi bittiğinde, UPS bunları kullanıcılardan toplayacak ve tekrar kullanım sürecine sokacak. Toplanan boş konteynerler Terracycle tarafından temizlenecek, yeniden doldurulacak ve farklı tüketicilere UPS üzerinden yollanacak.

UPS bu proje için paket mühendisliği bölümünde özel tasarımlar geliştirmiş. Terracycle ile birlikte çalışan tasarımcılar farklı sıvı ve katı tüketim ürünleri için uzun süre dayanacak konteynerler hazırlamışlar. Tüketicilerin marka imajlarından da uzaklaşmamaları için çeşitli denemeler yapılmış. Loop projesine katılmayı onaylayanlar arasında Procter&Gamble, Nestlé, PepsiCo, Unilever, Mars, Clorox, Coca-Cola, Mondelēz ve Danone gibi perakende devlerinin yanında, birçok daha küçük çapta marka da yer alıyor. UPS dışında dağıtım sisteminde Carrefour ve Suez gibi başka şirketler de görev alacaklar.

Loop: Perakende sektöründe geri dönüşüm devrimiLoop sistemi ilk olarak Fransa’nın Paris şehrinde denenmeye başlanacak. Buradaki testlerden sonra kademeli olarak farklı ülkelerde de denemeler devam edecek. Eğer geniş kitleler tarafından kabul görürse, çağımızın plastik tüketimi sorununa ciddi bir çözüm haline gelebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.