btbilgi

Akıllı telefon tasarımı iPhone’ın ortaya çıkışından beri pek az değişim gösterdi. Ekran boyları büyüdü ve her sene güçlenen donanım özelliklerine sahipler. Fakat bu tasarım anlayışının sonunda gelinmek üzere. Tükticiler her zamankinden daha az telefon değiştirme ihtiyacı duyuyorlar. Son 1-2 senedir üreticiler yenilik cihaz sattıracak yeniliklerin peşindeler. Bu seneki Mobil Dünya Kongresi yenilikleri ilk kez göreceğimiz büyük etkinlik olabilir. Fast Company sitesi 25 Şubat’da başlayacak kongrede sunulması muhtemel trendleri listelemiş.

Hiç butonu veya deliği olmayan telefonlar

Yenilikçi tasarımlar arasında minimalist olanlar başta geliyor. Meizu Zero veya Vivo Apex gibi cihazlar bu konuda çddialı şekilde gelmekte. Bu cihazların üzerinde hiçbir buton olmayacak, ayrıca USB girişi, kulaklık çıkışı, SIM yuvası veya hoparlör ızgarası göremeyeceksiniz. Meizu Zero kablosuz Bluetooth bağlantılar, kablosuz şarj ve ekran altı parmak izi okuyucu kullanacak. Ayrıca hoparlör olarak da, piezo-elektrik teknolojisi sayesinde titreşerek ses aktaran yenilikçi ekranlar devreye giriyor. Gerekli tüm butonlar ise dokunmatik olacak ve gövdeye entegre edilecek. SIM kart yerine de, aynı Apple Watch gibi e-SIM kullanılması planlanmış.

Çentiklere son

Son iki senedir piyasaya sürülen birçok akıllı telefon, üst kısmında bir çentik ile geliyor. Üreticiler ekran alanını büyütme çabası içindeyken artık fiziksel kabul edilebilecek phablet sınırlarına geldiler. Artık cihaz kenarı ve ekran arasındaki et kalınlığı yok edilmeye çalışılıyor. Bu bir geçiş aşaması ve bu yüzden de çentikli ekranları görüyoruz. Fakat üreticiler farklı tasarım öğeleri kullanarak çentikleri de kaldırma peşinde. Xiaomi Mi MIX 3 ve Oppo Find X bu tür cihazlardan. Bu cihazlarda selfie kamerası üstten otomatik açılan bir parça içine yerleştirilmiş ve ekranda yer kaplamıyor. Telefon hoparlörü de üst sırta alınarak sorun çözülmüş oluyor.

Katlanan telefonlar

Mobil Dünya Kongresi boyunca büyük ihtimalle bazı markaların katlanabilir telefon prototiplerini veya duyurularını göreceğiz. Katlanabilen telefonların kaç tanesini 2019’da piyasada göreceğimiz henüz belli değil ama en azından Samsung, Oppo, ZTE, Xiaomi, LG, Huawei ve Motorola gibi firmaların katlanır tasarımlar üzerine çalıştığını biliyoruz. Bu cihazlar piyasaya ilk çıktıklarında sınırlı sayıda olacak ve satın alması kolay olmayacak. Fakat geleneksel cihazlardan sıkılan tüketicilerin büyük ilgi göstereceği tahmin edilmekte. Tabi bu cihazlar yenilikçi yaklaşımları kadar yüksek fiyat etiketleri ile de dikkat çekecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.