btbilgi

Tuk tuk diye bilinen küçük üç tekerlekli araçlar, Batılı şehirlerden çok genelde Asya ve Afrika ülkelerinde sıkça kullanılmakta. Ufak birer taksi olarak hızlı ulaşım için değerlendirilen bu araçlar ya bisiklet gibi insan gücü ile veya benzinle çalışmakta. Fakat bu sevimli araçların da elektrikli dönüşümüne boyun eğme zamanı gelmeye başladı. İşte bunu düşünen tasarımcılar Vincent Chan ve Andy Lee, SmarTuk adını verdikleri elektrikli versiyonu yaratmışlar.

SmarTuk: Ticari görevler için modüler elektrikli tuk tukSmarTuk, Asya’da herkesin sevdiği bu aracı alıp hem elektrikli hem de modüler hale getirmesi ile dikkat çekiyor. İlk aşamada Kamboçya pazarı için planlanan SmarTuk, düşük gelirli vatandaşlara ticari araç alternatifi olarak düşünülmüş. Bu araçlar modüler taşıma ve kargo yapıları sayesinde farklı işler için kullanılabilecekler. Mesela isteyen kargo modülü ile kuryecilik yapacak, isteyen sebze meyve satmak için raflı modül tercih edecek. İsteyen de minik mobil kafe modülü ile istediği yerde vatandaşlara küçük bir mola fırsatı verecek.

Araçların hepsi Kamboçya’nın bol yağmurlu ve sel basabilen ortamına uygun şekilde su geçirmez özelliklere sahip. Maliyeti düşük ve bir benzinli araca göre bakımı çok daha kolay olduğu için, ekonomik olarak gayet uygun. SmarTuk içinde GPS donanımı barındırıyor. Bunu bir akıllı telefon uygulaması ile birleştiren tasarımcılar, her bir elektrikli tuk tuk’u nerede olduğunun takip edilebilmesini sağlamışlar. Böylece favori küçük meyve satıcınız neredeyse, haritada onu kolayca bulabileceksiniz.

Proje sadece küçük ticari araç kullanıcılarına elektrikli bir araç vermek için düşünülmemiş. Kafe veya küçük dükkan açma özelliği sayesinde, Kamboçya’nın neredeyse kontrol edilemeyen sokak satıcıları kültürüne de bir regülasyon getirme amaçlı, deneysel bir çalışma haline gelmiş durumda. Başka bir açıdan, bu küçük araçlar satıcılara yavaş yavaş büyüme ve ihtiyaçları olduğu kadar genişleme olanağı da sunmacak. Ayrıca yeni araçların sokaklarda bir düzen yaratması, vatandaşlara da daha hijyenik ve modern bir imaj oluşturması hedeflenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.