btbilgi

Multibulut kavramı kurumsal depolama ve BT süreçlerinde gittikçe daha fazla duyulan bir kavram. Burada firmalar aynı anda farklı bulut çözümleri ve servis sağlayıcıları kullanmakta. Bunlara özel ve hibrit bulut yaklaşımlarının karışımları da dahil. Yeni bir rapor multibulut kullanmayı tercih edenlerin artmakta olduğunu gösteriyor.

Araştırma firması Kentik geçtiğimiz Amazon Web Services (AWS) kullanıcı konferansında 300’den fazla yönetici ve uzmanla bir çalışma gerçekleştirmiş. Rapora göre kurumsal profesyonellerin yüzde 58 kadarı aynı anda birden fazla bulut servis sağlayıcı ile multibulut kullandığını aktarmakta. Bulut servis sağlayıcılar arasında en çok ortak kullanılanlar ise Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure ve Google Cloud olarak belirtilmiş. Kullanıcıların sadece yüzde 33’ü geleneksel ağ çözümleri ile birlikte bulut çözümlerini (hibrit bulut) aynı anda tercih ettiğini söylüyor.

Çalışmanın raporunu ele alan ZDNet, aşağıdaki noktaların ön plana çıktığına dikkat çekmekte:

  • Katılımcıların yüzde 30’u bulut yönetimi konusunda en büyük problemi maliyet yönetimi olarak görüyor.
  • Bulut yönetimi sorunları arasında yüzde 22 ile güvenlik ikinci sırada.
  • Çalışmaya katılanların yüzde 59’u bulut uygulamalarında idare için en az iki araç kullandıklarını belirtmiş. Bunun dışında birden fazla erişim yönetimi ve uygulama performans yönetim araçları da kullanılmakta.
  • Yüzde 35’i ise idare operasyonları için en az 3 aracı aynı anda kullanıyor.
  • Yönetici ve uzmanların yüzde 97’si kurumlarının bulut yönetimi için düzenli olarak AWS kullandığını aktarmakta.
  • Ama katılımcıların yüzde 35’i kurumlarının aynı anda Microsoft Azure kullandığını da belirtiyor.
  • Katılımcıların yüzde 24’ü ise AWS ve Google Cloud’u aynı anda kullandığını söylemekte.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.