btbilgi

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte artan enerji tüketimi karşısında gündelik hayatımızın büyük bir kısmında kullandığımız lityum-iyon bazlı piller ve şarj edilebilir bataryalar yetersiz kalıyor. Akıllı telefonlardan bilgisayarlara, elektrikli otomobillerden müzik çalarlara kadar birçok taşınabilir elektronik cihaz için hızlı şarj olabilen ve daha fazla enerji depolayabilen piller arıyoruz. Bu noktada çeşitli alternatifler aranıyor, ama önümüzdeki en yakın çözüm magnezyum pilleri olabilir.

Kanadalı teknoloji şirketi ‘CVMR Energy Metals’ 8 yıldır sürdürdüğü araştırmalar sonucunda pil ömrüne yenilikçi bir çözüm üretmiş. Firma şarj edilebilir bataryalarda anot olarak magnezyum kullanarak önemli bir buluşa imza atmış durumda. CVMR geliştirdiği yeni pil teknolojisi sayesinde, lityum-iyon pillere göre 5 kat daha fazla enerji depolayan magnezyum bazlı şarj edilebilir piller üretmiş. Bu sayede magnezyum pillerin ticarileşmesi mümkün olabilecek.

CVMR Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Kamran M. Khozan şu açıklamayı yapıyor: “Magnezyum bazlı bataryaların en önemli avantajı, aynı boyuttaki lityum bataryalara göre 5 kata kadar daha fazla enerji depolamanın mümkün olması. Bu yeni buluş için Amerikan Patent Enstitüsü’nde bekleyen dört patent başvurumuz bulunuyor. Yeni bataryaları önümüzdeki 2 yıl içinde ticarileştirmeyi hedefliyoruz. Lityum pillere kıyasla daha küçük bataryalara daha fazla enerji sığdırılması elektrikli araçların hızla yaygınlaşmasını hızlandıracaktır. Magnezyum şarj edilebilir bataryaların asıl pazarlarının, elektrikli otomobillerin üretilebildiği tüm lokasyonlar ile özellikle Kuzey Amerika, Avrupa Birliği ülkeleri, Çin ve Hindistan olmasını bekliyoruz.”

CVMR’nin bu teknolojik çözümünün Türkiye’yi de etkileyen bir yanı bulunmakta. Dünya çapında çeşitli ülkelerde batarya fabrikaları için iş ortakları arayan CVMR, yatırım ağına ülkemizi de ekliyor. CVMR Türkiye’de bir batarya üretim tesisi kurmak için mevcut otomobil ve batarya üreticileri ile görüşmelere başlamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.