btbilgi

Dijital asistanlar büyük bir hızla yayılıyor ve yakın gelecekte daha da fazla yerde karşımıza çıkacaklar. Otonom arabalardan akıllı ev sistemlerine kadar her türlü cihazı ve sistemi yönetmekte bizim en büyük yardımcımız olacaklar. Bu alanda en çok yatırım yapanlardan biri de perakende devi Amazon. Kendisini perakende ve e-ticaretin ötesinde bir teknoloji ve çözüm firması olarak oturtmaya çaba harcayan Amazon, dijtial asistanı Alexa için 10 bin kişi çalıştırdığını açıklamış.

Business Insider’ın verdiği bilgiye bakılırsa Alexa için çalışan binlerce kişi çok çeşitli görevler üstlenmiş durumda. Amazon’un Alexa’dan Sorumlu Müdür Yardımcısı Steve Rabuchin, geleceğin en önemli insan-makine etkileşimi için en önemli aracı ses olarak gördüklerini söylüyor. Henüz bu aracın mükemmel olmadığını ama Alexa aracılığı ile teknolojiyi geliştirmek için ellerinden geleni yapmakta olduklarını iletmekte.

Dijital asistan için çalışan 10 bin kişi, Amazon’un dünya çapındaki tüm çalışanları olan 600 bin’in küçük bir parçası belki. Ama Amazon bu projeye çok önem veriyor. Alexa’yı geliştirmek için farklı ekipler kurulmuş. Bunların başında teknik ekipler geliyor. Teknik ekipler makine öğrenme, veri işleme ve istatistiksel modellerin üzerinde çalışmakta. Bir başka alt teknik ekip ise dijital asistanın soru anlama ve cevaplama becerilerini geliştirmekte.

Hepsinin ötesinde, özel bir ekip de Alexa’nın karakterini daha iyileştirmek için uğraşıyor. Amazon’un Alexa Deneyimi’nden Sorumlu Müdür Yardımcısı Toni Reid’in altında çalışan bu ekip, asistanın insanlara daha faydalı olması için çalışmalar yapıyor. Ekibin görevi Alexa’nın hangi sorulara nasıl bir tonda cevap vermesi gerektiği, karakterinin nasıl gelişmesi gerektiği ve bir soru sorulduğunda seçeneklerinin belirlenmesi gibi konularla ilgilenmek. Rabuchin buradaki amacın, asistanı kullanıcılar için daha ideal bir yardımcı haline getirmek olduğunu söylüyor.

Bu hedef Amazon için çok önemli. Çünkü CES 2019 zamanında The Verge’e açıklama yapan Cihazlar ve Servisler Sorumlusu Kıdemli Müdür Yardımcısı Dave Limp, toplamda dünya çapında içinde Alexa erişimi barındıran 100 milyondan fazla cihaz satıldığını söylemişti. Hem firmanın, hem de iş ortaklarının bu özelliğe sahip 150’den fazla cihazı var. Ayrıca 28 bin civarında akıllı ev cihazı Alexa ile iletişim kurabiliyor. Bu cihazları 4 bin 500’den fazla üretici pazara sunmuş. Dolayısı ile firmanın hakimiyetini sürdürmek ve geliştirmek için yeterli motivasyonu mevcut.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.