btbilgi

İsviçre 2030 yılında benzinli ve dizel araç satışını yasaklayacağını ilan eden bir dizi ülkeye katılmış durumda. Danimarka, Hindistan, Hollanda, İrlanda, Norveç ve İsrail’den sonra, şimdi İsviçre başbakanı Stefan Löfven bu yöndeki kararlılıklarını gösteren bir açıklama yaptı. Fransa ve İngiltere gibi başka gelişmiş ülkeler de benzer sözler veriyorlar ama onların satış yasaklama uygulamaları 2040 yılından önce gerçekleşmeyecek gibi görünüyor. Almanya ise 2050 yılını gözüne kestirmiş durumda.

Bunların içinde en hızlı ilerleyen Norveç. Avrupa çapında yeni elektrikli otomobil satışı konusunda lider olan Norveç’de, şu anda satılan her iki yeni otomobilin biri tam elektrikli veya hibrit özelliğe sahip. Norveç 2030 da değil, 2025 yılında yeni benzinli ve dizel araçların satışını durdurmayı planlamakta. İsviçre ise dünya çapında bu yasağı koyacağını açıkça hükümet programına almış olan 10’uncu ülke olma ünvanını kazandı. Aynı diğer İskandinav ülkeleri gibi, İsviçre de iklim değişikliği konuları söz konusu olunca en hassas yaklaşımları gösteren ülkelerden biri.

Her ne kadar birçok ABD kökenli otomotiv firması elektrikli araçlarla ilgili büyük planlar yapmaktayken, ABD hükümeti benzinli ve dizel araçları yasaklama konusunda hiç ses çıkartmayan nadir gelişmiş ülkelerden biri olarak dikkat çekmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.