btbilgi

Birkaç yıl önce yapılmış bir araştırmada, startup şirketlerin yüzde 90’ının ilk beş yıl içinde battığına değinilmişti. Boston College’ın bir araştırması ise kriptopara alanında işe başlayan startupların yarısının ilk 4 ay içerisinde başarısız olduğunu aktarıyor. Bu raporlar hala grçeği yansıtmakta.

UC Berkeley  ve Stanford Üniversitesi tarafından ortaklaşa hazırlanan Startup Genome Raporu, dünya genelinde kurulan startupların yüzde 90’ının başarısız olduğunu ortaya koymakta. Veri analiz platformu CB Insights’a göre bu tablonun en büyük nedenlerinden biri, yüzde 42’sinin pazar ihtiyacını net analiz edememesi. Fakat bundan başka nedenler de mevcut. Girişimcilerin yüzde 29’u sermayesini kısa sürede tüketiyor, yüzde 23’ü ise yanlış ekiple yola çıktığı için başarısız oluyor.

Kendisi de iddialı bir yerli startup olan online iş platformu Sanal Uzman, bu konuda bazı bilgiler paylaşmış. Startupların kapanma nedenleri arasındaki en önemli maddelerden biri olarak analiz eksikliğii gösterilmiş. Hedef kitle analizi, pazarın ve müşterinin ihtiyaçları, o ürüne ihtiyaç duyan kitlenin kısıtlı olup olmadığı, kültüre uygunluğu, aynı fikrin daha önce uygulanıp uygulanmadığı gibi pek çok noktanın araştırılması gerektiği ifade edilmekte. Bu analizlerin yapılmaması halinde; kimsenin satın almayacağı / ihtiyaç duymayacağı bir ürün seçmek, yanlış üründe ısrar etmek, ürünü yanlış hedef kitleye pazarlamak, farklılaşmanın zor / kâr marjlarının düşük olduğu alanlara giriş yapmak gibi sonuçlar doğabiliyor.

Startup şirketlerin bir başka hatasının “ya tutarsa” mantığıyla hiçbir hazırlık ya da plan yapmadan yola çıkmak olduğu da belirtilmekte. Bu süreçte finansmanı yönetememek, yanlış ekip / ortak seçimi ve kurumların odağını kaybetmesi de başarısızlk yolunda hüsran yaratan öğeler.

Bir diğer sebep ise teknolojiye fazla güvenmek ve aşırı kullanım. Teknolojiye yapılacak yatırım başlangıçta ‘harcama’ gibi görünse de, uzun vadede avantaj sağladığına dikkat çekilmekte. Doğru teknolojiyi kullanan girişimcilerin hem zamandan hem de paradan tasarruf edebildiği hatırlatılmakta. Zamanı iyi yönetmeyi sağlayacak ve fikri destekleyecek uygulamaları, programları kullanmak her zaman işe yarıyor.

Son olarak da teknoloji sektöründe yalınlığın önemine değinilmiş. Genç girişimcilerin genellikle süreçleri karmaşık hale getirme eğiliminde oldukları gözlemlenmiş. Müşterilere yönelik kayıt formlarından ortaklık, kira, finans sözleşmelerine kadar her şeyin basit ve anlaşılır tutulmasında fayda olduğu bir gerçek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.