btbilgi

Microsoft için Windows 10 büyük bir başarı oldu. Dünyanın en çok tercih edilen masaüstü işletim sistemi ve her ne kadar son bazı güncellemelerde sıkıntı yaratmış olsa da vazgeçilmez hale gelmiş durumda. Mobil tarafı için aynı şeyleri söylemek ise mümkün değil. Microsoft akıllı telefon pazarından çekildikten sonra, şimdi de Windows 10 Mobile işletim sistemi için resmi desteğini çekeceği tarihi açıkladı: 2019 Aralık ayı.

Microsoft yaptığı açıklama ile 10 Aralık 2019’dan itibaren Windows 10 Mobile için güvenlik güncellemeleri veya yama yayımlamayacağını söylüyor. Ayrıca şu anda bu mobil işletim sistemini kullananların ileride iOS veya Android işletim sistemli bir cihaza geçiş yapmaları da önerilmekte. Desteği kesilecek cihazlar arasında Microsoft’un eski Lumia serisi telefonları ve HP’nin Elite X3 gibi profesyonel pazara hitap eden akıllı telefon ürünleri de var.

Profesyonel mobil ürünlerde Windows 10 Mobile kullanan kişilerin ise, kurumlarının BT bölümleri ile iletişime geçmeleri tavsiye edilmiş. Böylece başka bir mobil işletim sistemine geçiş yapmak zorunda kalan akıllı telefon kullanıcıları tüm bilgilerini en uygun ve eksiksiz biçimde yeni cihazlarına aktarabilecekler. Cihazlar için son sistem yedekleme tarihi olarak ise 10 Mart 2020 belirlenmiş.

Fişi çekilmek üzere olan mobil işletim sistemi için son büyük çaplı güncelleme, Versiyon 1709 olarak 2017’nin Ekim ayında gelmişti. Bir Statcounter raporuna göre, Aralık 2018 itibarı ile Windows 10 Mobile işetim sisteminin pazar payı yüzde 0,33 olarak saptanmış. Karşılaştırma olarak, Android mobil işletim sisteminin pazar payı yüzde 74,36.

Bu gelişme, Microsoft’un Windows 10 Mobile bazlı yeni bir cihaz veya bir Surface telefon piyasaya sürme ihtimalini de sıfırlıyor. Fakat bir Surface akıllı telefonu (hatta katlanır bir cihaz) söylentileri hala mevcut. Dolayısı ile firmanın yeni bir mobil cihazda Windows 10 işletim sisteminin normal (veya özelleştirilmiş) bir versiyonunu kullanması ihtimali oldukça yüksek. Yeni nesil cihazların donanımsal güçleri düşünüldüğünde, bu ihtimal hiç de olmaz gibi gelmiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.