btbilgi

Yapay zeka ve otomasyondaki ilerlemeler insanlar üzerinde karanlık bir gölge mi? Yoksa robotlar insan çalışanlarla beraber, uyum içinde ekonomileri büyütebilecekler mi? Eski bir Microsoft yöneticisi geçenlerde, 15 yıl içinde işçilerin yüzde 40’ının otomasyon yüzünden işlerinden olacağını öngörmüştü. Ancak yeni bir araştırmanın sonucu, insan çalışanların durumdan çok da endişeli olmadığına işaret etmekte.

Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) sunulan yeni bir rapor, çoğu çalışanın otomasyon karşısında şaşırtıcı derecede iyimser olduğunu gösteriyor. Dünya çapında çoğu çalışan, işlerinin en azından bazı yönlerinin en gelişmiş robotlar için bile çok karmaşık kalacağına inanmakta. Çalışma için yapılan ankete katılanların yaklaşık yüzde 80’i, yaptıkları işlerin çoğunu veya tamamını sadece bir başka insanın gerçekleştirebileceğini savunmuş. Ayrıca çalışanların çoğunluğu gelecek 5 sene içinde işlerinin veya iş yapış biçimlerinin değişmeyeceğini de düşünüyor.

İşlerinin düzgün yapılması için bir insana ihtiyaç duyulduğuna inananların büyük kısmı Avrupa ve Orta Asya’dan. Bu bölgelerden gelen katılımcıların cevaplarına göre, otomasyon yaptıklarının “çoğunu” veya “neredeyse hepsini” yapma konusunda sınıfta kalacak. Çalışmaya Güney Asya’dan katılanların yüzde 30’u, mevcut teknoloji ile işlerinin tamamen görülebileceğini düşünüyor. Yüzde 19’u ise yaptıkları işlerin büyük kısmının otomatize edilebileceğini söylemiş.

Çalışma 29 ülkeden 10 bin’den fazla kişi ile gerçekleştirilmiş. Kapsadığı konular otomasyon tehdidi, ekonomik gelişme, uluslararası işbirlikleri, büyük teknoloji şirketlerinin rolü ve gelecekte işlerin nasıl değişebileceği gibi geniş bir yelpaze içermekte. Ayrıca ilginç bir bilgi olarak, çalışmada katılımcılara bilim insanlarının iklim değişikliği hakkında söylediklerine güvenip güvenmedikleri de sorulmuş. Güney Asya’dan katılanlar en yüksek seviyede olmak üzere, çoğu kişi güvendiğini aktarmakta. Kuzey Amerikalı katılımcıların ise sadece yüzde 17’si bilim insanlarına bu konuda inanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.