btbilgi

Kimlik avına çıkan siber dolandırıcılar, amaçlarına ulaşmak için bu kez dünyanın en büyük dizi/film steaming platformu Netflix’i kullanmaya başladı. Antivirüs firması Eset, dolandırıcıların Netflix temalı sahte mesajlarla kulanıcıların kişisel bilgilerini elde etmeye çalıştığını duyurdu. Konu ile ilgili olarak ABD Federal Ticaret Komisyonu bir açıklama yapmış durumda. Buna göre dolandırıcılar, yayın devi Netflix’e aitmiş gibi görünen sahte sayfalarla kullanıcıları aldatmaya çalışıyorlar.

Netflix kullanıcılarını hedefe alan bu dolandırıcılık türevi, ‘ödeme bilgilerinizde sorun var’ veya ‘hesabınız askıya alındı’ benzeri sahte mesajlarla başlatılıyor. Bu türden mesajlar çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerinde yaygın şekilde başvurulan yöntemlerden. Bunun gibi aciliyet içeren anlık mesajlar ile, dolandırıcılar kullanıcıları fazla düşünemeden harekete geçirmeye çalışıyor.

Siber dolandırıcıların şimdiki hedefi Netflix kullanıcılarıDiğer toplu dolandırıcılık faaliyetlerinde olduğu gibi, burada da kişisel bir selamlama yerine, “Merhaba Sevgili Üyemiz” benzeri genel bir selamlama yer alıyor. Bu bile tek başına, mesajın meşru bir kuruluş tarafından gönderilmediğine işaret eden bir gösterge olarak değerlendirilmeli.

Kullanıcıya iletilen e-postada, ‘mevcut fatura bilgilerinizle ilgili bir sorun‘ denilerek, hızlıca bunun düzeltilmesi talep ediliyor, ödeme bilgilerinin güncellenmesi isteniyor. Sonrasında düzmece bir bağlantı, oturum açma bilgilerini isteyerek, onları ele geçirecek sahte bir giriş sayfasına götürüyor. Bağlantıya veya mesaj ekine tıklamak, genellikle kişisel bilgilerin toplanması için kötü amaçlı yazılımların indirilmesi veya çalıştırılmasına yol açıyor.

Eset bu türden mesajlarla karşılaşınca yapılması gerekenleri kısaca sıralamış:

  • Beklemediğiniz bu tür mesajlarda yer alan linklere hemen tıklamamak gerekli.
  • İletinin ve gönderenin meşru olup olmadığını iki kez kontrol edin. Bunun için servis sağlayıcıyla iletişime geçilebilir.
  • Sahte olduğundan şüphelenmeseniz bile, mesajda yer alan iletişim bilgilerini dikkate almayın. Servis sağlayan firmanın web sitesine gidin ve oradan resmi iletişim kanallarını kullanın.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.