btbilgi

Nissan ticari araçlarının ne kadar esnek işler için kullanılabileceğini kanıtlamak için özel bir projeye imza atmış. İngiliz tasarım firması Studio Hardie ile birlikte çalışan otomotiv devi, Avrupa pazarında satılmakta olan NV300 model minibüslerinden birini modifiye etmiş. Brüksel Motor Fuarı’dan gösterilen araç, işten işe koşturan bir marangozun ihtiyacı olabilecek her şeyi içeren tam donanımlı bir mobil atölyeye dönüşmüş durumda.

Nissan NV300 minibüs tekerlekli bir atölyeye dönüştüBu projedeki amaç yaratım ve üretim süreçlerini sabit ve sıkııcı bir ofisin dışına taşıyabilmek. Projede Nissan’ın istediği şey esneklik, inovasyon ve pratiklik olmuş. Stüdyonun ekip üyeleri da tasarımcıların halinden gayet güzel anladığı için bu dönüşüm projesine dört elle sarılmışlar. Ortaya kendilerinin de keyifle alıp çalışabileceği bir tekerlekli atölye çıkmış. Bu proje aslında ticari araçların ordan oraya birşeyler taşımak dışında, ne kadar yenilikçi biçimlerde değerlendirilebileceğini ortaya koyması açısından ilginç.

Nissan NV300 minibüsün en ilgi çekici yanı, barındırdığı inovatif batarya teknolojisi. Nissan’ın ROAM adını verdiği taşınabilir batarya sistemi, firmanın mobil enerji alanındaki deneyimini yansıtıyor. Bu batarya geri dönüştürülmüş Nissan leaf elektrikli araç akülerinden imal edilmiş. ROAM batarya sistemi her türlü hava koşuluna dayanıklı, esnek ve hızlı şearj olma özelliklerine sahip. Batarya üniteleri araçta kaldıkları sürece, minibüsün tavanındaki güneş panelleri sayesinde şarj oluyorlar. Arazide bunlardan birini araçtan alıp istediğiniz aleti çalıştırmak için götürebiliyorsunuz.

Nissan NV300 minibüs tekerlekli bir atölyeye dönüştüROAM sistemi sayesinde tamamen şebekeden bağımsız çalışabilme, NV300 minibüsün özelliklerinden sadece biri. Araçta özelleştirilmiş depolama sistemi, dokunmatik bilgisayar, kızak üzerinde hareket edebilen bir tabure mekanizması, LED aydınlatma da mevcut. Her bir batarya ünitesi de maksimum 1 kW’lik elektrik çıkışına ve 700 W/saat’lik enerji depolama kapasitesine sahip. Nissan bu araç üzerinde demo yaptığı ROAM çözümlerini, 2019 ilkbaharında çeşitli Avrupa pazarlarında satışa çıkartmayı planlamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.