btbilgi

Evrensel Temel Gelir (Universal Basic Income – UBI) konsepti politikacılar ve ekonomistleri tam anlamı ile ikiye bölen bir fikir. Bir grup işsiz vatandaşa her ay belli bir yaşam standartını yakalayabilecek kadar maaşı, karşılıksız verirseniz ne olur? Acaba insanlar daha çok tembelliğe mi meyillenir, yoksa bunu bir temel olarak kabul edip hayatlarını daha iyiye götürmek için uğraşmaya mı başlarlar? Hindistan işte bunu görmek için büyük bir deneye hazırlanıyor.

Hindistan’daki göreceli küçük eyaletlerden Sikkim’de yapılacak deneyde, 610 bin vatandaşa Evrensel Temel Gelir projesi kapsamında aylık karşlıksız maaş atanacak. Konuyu ele alan Washington Post gazetesi, bu deneyin tarihteki benzerleri arasındaki en büyük UBI programı olacağını aktarmakta. Henüz programla ilgili ayrıntılar belli olmuş değil, fakat programın 2022 yılında başlayacağı bilgisi verilmekte.

Hint politikacıların genel olarak sonuçlardan umutlu oldukları ifade ediliyor. Sikkim parlemento üyesi P.D. Rai şunları söylemiş: “Bu nihayetinde politik iradenin uygulanması ile ilgili bir konu. Küresel eşitsizliğin yükselmesi karşısında, bu açığın kapatılması yönünde bir şeyler yapmak istiyoruz”.

Sikkim eyaleti ülkenin kalanına göre farklı bir seviyede denilebilir. Okuma yazma oranı yüzde 98 ve fakirlik seviyesinin altındaki vatandaşların genele oranı sadece yüzde 8 (ülkenin kalanında ortalama yüzde 30). Buna sebep olarak  da, eyaletin nüfusunun diğer eyaletlere göre daha düşük olması gösteriliyor. Sikkim eyaleti ürettiği hidroelektriğin yüzde 90’ını satıyor ve her sene 2,5 milyon turist çekmekte.

Kaliforniya Üniversitesi ekonomistlerinden Pranab Bardhan şu bilgileri veriyor: “Gelişmiş ülkelerde Evrensel Temel Gelir projelerinin amacı varolan sosyal destek sistemlerini, işsizlik yardımlarını desteklemek veya yeniden yapılandırmak olarak görülebilir. Hindistan gibi ortalamada düşük veya orta gelire sahip ülkelerde ise, hedef nüfusun büyük bölümünü oluşturan kesimin minimum ekonomik durumunu iyileştirmek olmalıdır. Sadece fakir kesimin durumunu iyileştirmek amaç değildir. Ayrıca bu programlar hükümetin varolan işsizlik veya sosyal yardım politkalarını da etkilememelidir.”

Şimdiye kadar gerçekleştirilen Evrensel Temel Gelir programları ya çok küçük çapta oldu veya çok kısa sürelerle uygulandı. Dolayısı ile uzun süreli ve geniş çaplı etkilerini görecek kadar büyük bir proje şimdiye kadar uygulanmamıştı. Belki Hindistan’daki bu program, ETG konusunda fikirleri değiştirmeye yetecek kadar veri oluşturmaya yardımcı olabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.