btbilgi

Gelişmekte olan teknolojiler çocukların ve gençlerin hayatlarını büyük ölçüde şekillendiriyor. Yeni nesiller teknolojiyle içiçe büyüdükçe, geleneksel eğitim sistemleri bunu yakalamakta bazen zorlanıyor. Artık çocukları ve gençleri yeni çağa uygun şekilde yetiştirmek, ancak yenilikçi fikirler ve baştan aşağıya farklı şekilde tasarlanmış bir eğtim sistemi ile mümkün. Bilge Adam Genç Akademi ve Mind Lab beraberce hazırladıkları 21K12 isimli eğitim modeli ile bu ihtiyaca cevap vermek niyetinde.

Türkiye ve dünya çapındaki eğitim deneyimlerini birleştiren iki kurum, “Doğru Teknoloji Eğitimi” fikrinden yola çıkarak kodlama, robotik, oyun tasarımı ve programlamanın temelinde yatan algoritmik düşünce yapısının yaşam becerileriyle ilişkilendirildiği yeni bir eğitim modeli ortaya koydu. 21K12 isimli eğitim metodu, Antalya’da 31 Ocak günü gerçekleştirilecek Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Sempozyumu’nda okullarla paylaşılacak.

21K12 en son teknolojik ürünlerin ve uygulamaların kullanıldığı, sadece bilişim teknolojileri dersinin uygulama alanıyla sınırlı olmayan, diğer derslerle yatay uyum içinde, her yaşın özellikleri ve çağın ihtiyacına göre oluşturulmuş, yapılandırılmış ders planlarıyla öğretmenlere kılavuz niteliğinde aynı zamanda öğrencilerin potansiyellerini keşfedecekleri yenilikçi bir eğitim metodu sunuyor.

21K12 uygulamaları, problem çözme, karar verme, analitik düşünme, sorgulama, doğru kaynak kullanımı, takım çalışması, işbirliği, ileri planlama gibi becerileri en son teknolojik uygulamaları kullanarak bütünsel bir yaklaşım ile okullarda uygulanmakta olan müfredatı destekleyerek kullanılabilecek. Öğretmenler ve öğrenciler için hazırlanan dijital platform üzerinden her an ulaşılıp destek alınabilen bir içeriğe sahip olan eğitim metodu, periyodik olarak hazırlanan ölçme–değerlendirme raporlarıyla uygulamaların bireysel sonuçlarını da takip etmeyi mümkün kılan bir yapıda okullara sunulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.