btbilgi

Bulut depolama yıllardır güvenli ve pratik bir depolama/yedekleme yöntemi olarak kabul edilmekte. Fakat hala sabit diskte depolama çoğu zaman kullanıcılar tarafından dosya taşımada tercih edilmekte. Dosya taşıma için en çok kullanılan cihazlardan biri de USB bellek. Sık kullanılmasına rağmen, USB bellekler de en az diğer veri depolama yöntemleri kadar siber tehlikelere açık durumda.

USB belleği bilgisayardan aniden çekip çıkartmak, içinde bulunan dosyaları yanlışlıkla silmek, belleği virüs bulunan bir bilgisayarda kullanarak işlevsiz hale getirmek veya yetkisiz bir kişinin müdahalesiyle veri kaybetmek gibi problemler çok sık görülebiliyor. ‘Veri Kurtarma Hizmetleri’ firması, USB bellek kullanımında dikkat edilmesi gerekli maddeleri aşağıdaki gibi özetlemiş:

‘Güvenli çıkart’ işlemi

USB belleklerle ilgili farkedilmeden yapılan en yaygın hata, işlem bittiğinde bilgisayardan hemen çekip çıkartılmaları. Bu hareket henüz aktarması bitmemiş bilgilerin kaybına yol açabilmekte. Bu durumu önlemek için USB bellek ‘güvenli çıkart’ komutu ile ve işlem tamamlandı uyarısı verilince çıkartılmalı.

Virüs kontrolü

USB belleklerin, güvenliğinden emin olunmayan bilgisayarlara takılması veri kaybı ihtimalini yükseltmekte. Böyle bir problemle karşı karşıya gelmemek için bilgisayarların güncel antivirüs ve antitrojan programlarıyla devamlı olarak kontrol altında tutulması önerilmekte.

Ortak alanlardaki bilgisayarlarda erişim

Çoğu kullanıcı acil ihtiyaç anlarında USB belleği herhangi bir bilgisayara takarak işlem yapmaktan çekinmiyor. Ancak özellikle internet cafe, otel veya kütüphane gibi ortak alanlarda bulunan bilgisayarlarda USB bellek kullanımı verileri büyük risk altında bırakmakta. Herkese açık bir bilgisayardaki farkedilmeyen virüs ya da şüpheli bir uygulama, USB diskteki verileri bozabiliyor.

Rutin güvenlik taramaları

USB belleklerde düzenli olarak yapılacak veri taraması, veri kaybının yaşanmaması için oldukça önem taşıyor. Ayrıca USB diskinizde bulunan tüm dosyaları silmek istiyorsanız format atmak daha kalıcı ve garantili bir çözüm olarak tavsiye edilmekte.

Çevrimdışı veri transferi

İnternete bağlı cihazlarda USB belleklerin virüs gibi sebeplerle zarar görme ihtimali çok yüksek olmasa da, özellikle kritik dosyaların USB belleğe aktarılması sırasında internet bağlantısının kapatılması, verilerinize yönelik riskleri azaltıyor.

Şifreleme

USB bellek cihazlarının şifreleme özelliği sayesinde, verilerin korunma düzeyi artırılabiliyor. Belleğin cihaza her takılışında istenen şifre sayesinde, yetkisiz kullanıcıların bellekteki dosyalara erişme tehlikesi neredeyse ortadan kalktığı için veri kaybı yaşama ihtimalinden uzaklaşılmış oluyor. Özellikle de hassas kurumsal veri taşımada bu özelliğin mutlaka kullanılması önerilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.