btbilgi

Süperyatlar görenleri her daim heyecanlandırmış araçlar olmuştur. Bazıları performans, bazıları lüks öğeleri ve bazıları da sıradışı özellikleri ile merak uyandırırlar. Tasarlanan tüm süperyatlar gerçeğe dönüşmeyebilir. Çok azı inanılmaz maliyetlerini karşılayabilecek süper zengin müşteriler için gerçekten üretilir. Carat 187 gibi örnekler gerçeğe dönüşmese bile, insanların hayal gücünün nerelere kadar uzanabildiğini gösterdikleri için tasarım dünyasında önemli kabul edilmekte.

Carat 187: Kırmızı halıdan esinlenilmiş süper lüks yatBu süper lüks yatı tasarlayan Fransız kökenli Technicon Design stüdyosu, daha önce otomotiv ve havacılık alanında ilginç işler çıkartmış. Bunlardan en iyi bilineni herhalde IXION adındaki penceresiz jet uçağı konsepti olsa gerek. Bu lüks uçak iç duvarlarının LED ekranlarla kaplı olması ve gövdesindeki amorf güneş panelleri ile dikkat çekmişti. Stüdyo şimdi becerisini denizlerde de göstermek istiyor. Carat 187 hem görütüsündeki sıradışılık, hem de sunduğu farklılaştıran özelliklerle benzerini pek bulamayacağınız bir araç olmuş.

Carat 187: Kırmızı halıdan esinlenilmiş süper lüks yat57 metre uzunluğundaki Carat 187 uzaktan bir uzay gemisi hissi vermekte. Aerodinamik burnu ve metalik beyaz ön gövdesi onu suyun üzerinde bir sanat eseri veya ileri teknoloji ürünü bir yapı gibi göstermeye yarıyor. Yaklaştıkça çift karakterli tasarımı farkediliyor. Arka kısmı ahşap ve farklı materyallerin birleşiminden oluşan lüks bir apartman gibi. Technicon’daki tasarımcılar bu iki çok değişik yarıyı birleştirerek, tekneyi ‘dışadönük’ (aynı bir sinema yıldızı gibi) ve ‘içedönük’ (özel hayatına önem veren ünlüler gibi) olarak çift karakterli bir konsept üzerine yerleştirmişler.

Carat 187 ilk bakıştan bile lüks yanları ile nefes kesiyor ama teknenin teknik özellikleri hakkında pek ayrıntı aktarılmamış. Tasarımda kullanılan ‘kırmızı halı’ hissi ise özellikle teknenin arkasındaki iki merdivende kendini göstermekte. Cannes Uluslararası Film Festivali’nden fırlayıp gelmiş gibi duran bu merdivenler yolculuk sırasında kapalı kalıyor ama gerektiğinde iki yana açılıp dev bir malikanenin girişine benzer bir görünüm sunuyorlar. Bu merdivenlerden inip hız teknelerine veya yolcuları karaya taşıyacak araçlara binmek mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.